ÜCRETSİZ İZİN MEŞRULAŞIYOR

Videoyu Aç ÜCRETSİZ İZİN MEŞRULAŞIYOR
A
a

İşçinin üç ay işten çıkarılmasını yasaklayan fakat işveren tarafından ücretsiz izne gönderilmesine imkân sağlayan yasayı eleştiren Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, “Ücretsiz izne yönlendirip kolaycılığa kaçacaktır. Ücretsiz izin meşrulaştırılmaya çalışılıyor” dedi.

Hükümetin salgın nedeniyle işten çıkarmaları önlemek için gündeme getirdiği ‘Üç ay işten çıkarma yasağı’ sendikaların tepkisine neden oldu. İşverene işçileri 6 aya kadar ücretsiz izne çıkarma yetkisi veren düzenlemeyi eleştiren Erdal Akyazı, “Aslında bakıldığı zaman kısa çalışma ödeneğinden faydalanıp yasa genişletilebilir. Mesela, Cumhurbaşkanımız işten atılmaları 3 ay süreyle erteleyip bütün çalışamayan işini kaybeden arkadaşların dönem içerisinde tamamı kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak diye bir madde koysa bu sorun genel anlamda çözülmüş olacak. Çünkü ücretsiz izne çıkıldığı zaman 1.117 lira gibi bir ücret veriyor bu zaten şu anda hükümetin yoksullara verdiği ücret. Bu demek oluyor ki siz yoksulsunuz bunu karşılığı da asgari ücretle çalışan bir işçinin işsizlik ödeneğinin aldığı rakam tekabül ediyor. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma şartına geldiği zaman 1.750-4.350 lira arasında bir rakama tekabül ediyor. Bu rakam en azından bu süre zarfında çalışan arkadaşlarımızın, işlerinden olmuş arkadaşlarımızın evini daha rahat geçindirebilmesi daha rahat elektriği, doğal gaz faturalarını daha rahat kirasını daha rahat ödeyebilmesi için bir avantaj” diye konuştu.
 
İŞÇİNİN KENDİ PARASI
İşsizlik ödeneğinin çalışana lütuf gibi sunulmasının doğru olmadığını belirten Akyazı, “Ama bu işsizlik ödeneği zaten bu zor günlerde işsiz kalanlara, kendi çalıştığı dönemlerde biriken paradan kendine verilmesi yani bunu devletin zorlaştırmaması lazım. Şu anda açıklanan ekonomik paket 100 milyarlık bir paket, işsizlik ödeneğinde biriken paket 131 milyar lira. Yani burada zaten işinden atılan arkadaşlarımıza bu para, kendisinin biriktirdiği parayı kendisine çok rahatlıkla ödenmeli. Bu konuyla ilgili zorluk çıkarılmamalı, zaten bu para devletin değil ki, işçinin kendinden kestiği kendi fonu sanki hükümet bunu kendi kasasından lütuf gibi aktardığını söylüyor bunun doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi