UEFA’DAN TEHLİKELİ SORUŞTURMA

Videoyu Aç UEFA’DAN TEHLİKELİ SORUŞTURMA
A
a

2012’de ES ES’i temiz bularak, Avrupa Kupalarına katılmasına izin veren UEFA’nın 2011 yılındaki Şike Davası kapsamında Eskişehirspor’a disiplin soruşturması açması kentte büyük tepkilere neden oldu. Eskişehirspor yönetiminden gerekli belgeleri isteyen UEFA konuyu 2 - 3 Haziran tarihlerinde İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA Temyiz Kurulu toplantısında görüşecek. ES ES’in UEFA Avrupa Ligine katılıp katılamayacağı bu toplantı sonrasında netlik kazanacak.

ÖN ELEME MAÇLARI
3 Temmuz 2011 operasyonu ile başlayan şike sürecinde Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı Avrupa Kupalarından men eden UEFA Eskişehirspor’u temiz bularak, 2012 yılında UEFA Avrupa Ligi maçlarını oynamasına izin vermişti. Eskişehirspor 2012-2013 Sezonu’nda UEFA Avrupa Ligi’nde St. Johnstone FC, Olympique de Marseille ön eleme maçları oynamıştı. Aynı UEFA 2011 yılında Türkiye’de gerçekleştirilen Şike Davası kapsamında Eskişehirspor hakkında disiplin soruşturması açtı.

YARGITAY AKLADI
Yargıtay 5. Dairesi’nin dört ay önce verdiği Şike Davası'nda ''Kısmen onama ve kısmen bozma'' kararında şike ve teşvik pirimi verilen maçlar arasında Eskişehirspor’un oynadığı hiçbir maç yer almadı. Yargıtay’ın bu kararıyla Eskişehirspor bu olaydan aklandı. Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz şike iddiasıyla hapis yatmıştı. Fenerbahçe ve Beşiktaş yöneticileri de cezaevinde yatmıştı. Şike ve teşvik suçundan bugüne kadar bir tek ceza almayan Eskişehirspor’un bu kulüplerle aynı kefeye konmak istenmesi tepkilere neden oldu.

ERZİK İLE GÖRÜŞTÜ
Eskişehirspor Başkanı Mesut Hoşcan yaptığı açıklamada, En az 2 yıl UEFA Avrupa Kupalarından men ve ağır para cezası gibi bir yaptırım ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “UEFA Asbaşkanı Şenez Erzik'le de bizzat telefonla konuştum. Bu konuda tüm çalışma ve desteklerin alınması konusunda da fikir alışverişinde bulunduk. İyi bir savunmayla bu işin altından kalkmayı hedefliyoruz. İnşallah da bunu başaracağız” dedi.

 

DENEYİMLİ HUKUK FİRMASI
Hoşcan, “Bu konuda uluslararası spor hukukunda çok deneyimli ve etkin olan bir hukuk firması ile anlaşma yaptık. Kendi hukukçularımızın da konu üzerindeki yoğun çalışmaları devam ediyor. Amacımız, minimum cezayla kulübümüzü Avrupa'daki hedeflerinden şaşmayacak şekilde mücadelemizi devam ettirmek” dedi.


ÇALIŞMALARIN BAŞINDAYIM
Hoşcan; “Tüm kamuoyunun taraftarlarımızın bilmesini istiyorum ki, bizzat bu konunun, bu ekibin çalışmalarının başındayım. Kulübümüzün hak ve menfaatlerini korumak için başta ben olmak üzere tüm yönetim kurulumuz, CEO'muz, çalışanlarımız bu konuda yoğun bir çaba sarf etmekte. Allah'ın izniyle önümüz açılacak ve bu sıkıntılarımızdan en yakın zamanda kurtulacağız” dedi.

HİÇ CEZA
ALMADIK
Eskişehirspor Yönetim Kurulu tarafından resmi web sitesinde bu olay ilgili yapılan açıklamada, “Kulübümüzün, şike olayları ile ilgili yapılan tüm soruşturmalarda müdahil olmadığı ve herhangi bir ceza almadığı kamuoyunun malumudur. UEFA tarafından yapılan inceleme, Yönetim Kurulumuz tarafından dikkatle takip edilecek ve istenilen ilave bilgi ve belgeler de, işbirliği içinde sunulacaktır. Yönetim Kurulumuz, kulübümüzün hak ve menfaatlerini korumaya yönelik dikkatli ve duyarlı bir şekilde çalışmaktadır” denildi.

 

Ayhan Aydıner'in yazısında ayrıntıları okuyabilirsiniz.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi