ÜRETİCİ BATIYOR

Videoyu Aç ÜRETİCİ BATIYOR
A
a

CHP milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, Eskişehir Ziraat Odaları Başkanlarını TBMM’de ağırladı. Çakırözer ve Süllü, “Çiftçi borç batağında. 5 bin çiftçimiz borçlarını ödeyemediği için icralık” dedi.

CHP milletvekilleri Çakırözer ve Süllü Eskişehir Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Naci Erdemli ve Tepebaşı, Mahmudiye, Alpu, Beylikova, Çifteler, Mihalıçcık, Seyitgazi, İnönü, Sarıcakaya ilçe ziraat odaları başkanlarını Meclis’te ağırladı. Çakırözer ve Süllü Ziraat Odası Başkanlarından Eskişehirli çiftçi ve üreticilerinin talep ve sıkıntılarını dinledi. Başkanlar artan girdi maliyetleri nedeniyle çiftçinin zor durumda olduğunu belirtirken, CHP’li milletvekillerine talep ve sıkıntılarını aktardı.
YANINIZDAYIZ
Çiftçi ve üreticinin her zaman yanında olduklarını belirten Çakırözer ve Süllü, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçimizin hangi mağduriyetleri yaşadıklarını biliyoruz. Eskişehir’imizde yaşanan sel felaketinin ardından hep birlikte mücadele verdik, ama 2 binin üzerinde çiftçimiz için dalga geçer gibi 201 lira ödenek çıkardılar. Kırsal Kalkınma Destekleri (İPARD) programına Eskişehir’imizin alınmasını istedik maalesef alınmadı” dedi.
BORÇ BATAĞINDA
Milletvekilleri Çakırözer ve Süllü, çiftçinin taleplerini şöyle sıraladı: “Çiftçi borç batağında. BDDK’nın 2019 yılına ait resmi raporuna göre, üreticiler bankalardan 108 milyon TL kredi kullandı. Ekim ayı itibariyle 5 bin üreticimiz icralık. Çiftçimizin öncelikli talebi borçlarının bir an önce yapılandırılması ve sıfır faizle en az 5 yıl taksitlendirilmesidir. Eskişehirli Ziraat Odaları Başkanlarıyla Meclis’ten çiftçinin tarımda kullandığı elektrik ve sudan KDV’nin kaldırılmasını, çiftçinin kullandığı kredilerdeki faiz oranlarının düşürülmesini çağrısında bulunuyoruz. 2019 yılı tarımsal ve hayvansal desteklemeler bir an önce ödenmeli. Çiftçimize alım garantili ürün ekimi sağlanmalı. Eskişehirimiz İPARD programına dahil edilmeli.”
DOSYA SUNDULAR
Eskişehir Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Naci Erdemli ve ilçe ziraat odaları başkanları milletvekillerine çiftçinin ve üreticinin talep ve sorunlarının yazılı olduğu dosyayı sunarken, Çakırözer ve Süllü çiftçilerin talep ve sıkıntılarının takipçisi olacaklarının sözünü verdi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi