ÜRETİCİYE SON DARBE!

Videoyu Aç ÜRETİCİYE SON DARBE!
A
a

Kasım ayında yeterince yağış yaşanmaması nedeniyle Ekim ayında ekilen tohumlar sağlıklı bir çıkış sağlayamadı. Suyun aşı kadar önemli olduğunu söyleyen Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, “Yağmurlar, karlar yağmazsa verim alma şansımız yok” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Artan borç yükü ve girdi maliyetleri altında ezilen çiftçi bu kez de kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Ekim ayında tarlaya ekilen buğday tohumları, yeterli yağış olmadığı için yeşerip, toprak üstüne çıkamadı. Üreticiler ise, önümüzdeki yıl arpa, buğday gibi ürünlerde ciddi rekolte kaybı olacağından endişe ettiğini ifade etti.
ÇARESİZ KALDIK
Çaresiz şekilde beklediklerini söyleyen üretici, Mehmet Ali Törü, “Şu anda ülkemiz ciddi bir kuraklık tehlikesi altında. Arazide de görüyorsunuz bu tarlanın tava gelen yerleri çok güzel çıkmış. Tava gelmeyen yerlerin bir kısmı ölmüş bir kısmı da patlamadan toprakta duruyor. Ne yapacağız bilmiyoruz. Yıl kurak. Devletimizin gerekli yardımlarını bekliyoruz. Çaresiz bir şekilde 2021'i bekliyoruz. Bu sene hazin bir yıl geçirdik” diye konuştu.
BU SENE İŞİMİZ ZOR
“Bu sene işimiz zor” diyen üretici Mustafa Erden, “Bu sene bitmiyor. Ekimde ekilen tarlanın hali görünüyor işte. Bu sene işimiz zor. Çiftçinin işi zor. Bu sene yok. Havalar çok kurak gidiyor. Yağmur bekliyoruz. Devletten yardım istiyoruz inşallah verir” şeklinde konuştu.
KURAKLIK ZARAR VERDİ
Suyun şu an aşı kadar önemli olduğunu belirten Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, “2020 yılında yaşanan afetler artı pandemi dönemi üreticimizi çok büyük sıkıntılara soktu. Bunun akabinde beklenti bir dahaki senedeydi. Ama hububatı ektiğimiz tarla ekim ayından itibaren şu anda gördüğünüz gibi bir bölümü hiç bitmedi bir bölümü de kendi kendini imha ediyor susuzluktan dolayı, yağışların olmamasından dolayı. Burada alınması gereken bir önlem olarak çimlenme sağlanması lazım. 2020'nin sezonu daha yeni başlıyor. Kara, yağmura ihtiyacımız var. Şu an yapabileceğimiz tek şey dua etmek. Eğer bu yağmurlar, karlar yağmazsa verim alma şansımız yok. Bu sadece üreticiyi değil tüm halkı ilgilendiriyor. Hükümetimizin bu konuda ciddi kararlar alması lazım. Ama bizim bu üretimi devam ettirebilmemiz için özendirici bazı şeyler olması lazım. Buğdaysız olmaz, ekmeksiz olmaz, arpasız olmaz. Diğer ürünler için vakit var. Çünkü nadas olarak gördüğünüz sürülen tarlalar diğer mısır, ayçiçeği gibi ürünlere hazırlanmakta. Ama maalesef onların da şansı yok. Yeraltı sularımız çekildiği müddetçe sulama şansımız yok. Bu nedenle alınması gereken kararlar çok. Sorunlarımızı genel merkezimize ilettik. Üreticinin bir bardak suya dahi olsa bunun çözümünü bulmamız lazım. Hastalığı yok etmek için aşı takip ediyorsak, aşı kadar önemli bu su. Kuraklığa karşı duyarlı olmalıyız” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi