Vatandaş bize hak versin!

Videoyu Aç  Vatandaş bize hak versin!
A
a

Ekmek zammı ile ilgili açıklama yapan Eskişehir İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası Başkanı Musa Kazım Mülazımoğlu, fırıncıların girdi maliyetlerine de zam geldiğini söyleyerek, “Vatandaşın bu şartlar altında bize hak vermesini istiyoruz. Fırıncının ekmeğe zam yapmaktan başka çaresi yok” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’de 1.5 liradan satılan 200 gram ekmek, 230 gram olarak 2 liradan satılmaya başladı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Musa Kazım Mülazımoğlu, “Fırıncı esnafının ham maddesine serbest piyasa ekonomisinden yararlanarak ay geçmiyor ki zam olmasın. Bu zamlar yüzde 20 ile yüzde 60 arasında değişiyor. Fırıncının ekmeğe zam yapmaktan başka çaresi yok. Ticaretini devam ettirebilmesi için senede bir sefer en az asgari alabilmek için uğraş veriyoruz. Birinci aydan itibaren başvurumuzu yaptık. 5’inci aydayız ve 1’inci ayda biz ekmeğin fiyatını isterken unun çuvalı 120 liraydı ve bugün 160 lira. Bu şartlar altında inanın başka kurtuluşumuz yok. Zam almak zorundaydık onun için 30 gram koyarak 2 lira yaptık. Vatandaşın bu şartlar altında bize hak vermesini istiyoruz.”
Ham maddeye de zam geldi
Başkan Mülazımoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sadece 50 kuruş zam algılanmaması lazım. Gramajını da 30 gram yükselttik. Yüzde 15,9 bir oran zam yaptık. Oysa ham maddelerde yüzde 20 ile yüzde 60 arasında değişiyor. Halkın ekmeği mantığını önde tutarak inanın zammı ona göre yaptık. Beyaz ekmeğe olan zamdan diğer ekmek çeşitleri de payını alacak. Bütün fırıncıların ortak talebidir bu. Bu ekmeğe yansıtılan zam oranında diğer ekmeklere de yansıtılacak. Biz geçen senenin 5’inci ayında 18 litrelik yağı 127 liradan almıştık. Bugün sordum 260 TL artı KDV olmuş. Oranını siz hesaplayın.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi