VATANDAŞ KARAR VERDİ

Videoyu Aç VATANDAŞ KARAR VERDİ
A
a

Odunpazarı Belediyesi, Hamamyolu Caddesinde kendi işlettiği kafelerdeki çay fiyatları ilgili yaptığı referandumda sonuçlar açıklandı.

Çayın 1 liradan satılmaya devam edeceğini açıklayan Başkan Kurt, “Biz hiç kimseye sormadan çaya zam yapabilirdik fakat biz demokratik bir örnek göstermek istedik” dedi. 
Odunpazarı Belediyesi, Hamamyolu Caddesi üzerinde kendi işlettiği kafelerdeki çay fiyatları ilgili yaptığı referandum sona erdi. Vatandaşların yüzde 78’i ‘Hayır zam yapılmasın’ derken yüzde 28’i de ‘Evet zam yapılsın’ dedi. Referandum sonucuna göre Odunpazarı Belediyesi işletmelerinde çay fiyatı değişmedi. 1 hafta süren referandumda bin 946 oy kullanıldı. Sayılan oylar neticesinde 419 kişi ‘Evet çaya zam yapılsın’ derken bin 527 kişi ise ‘Hayır çaya zam yapılmasın’ şeklinde oylarını kullandı.
ASFALT PARASINA YAPAMAZSINIZ
ES TV’deki canlı yayında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Bizim amacımız katılımcı ve şeffaf belediyeciliği oturtmak. Bunu değişik ortamlarda fırsat buldukça değerlendirmeye çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz çay referandumu da bunlardan birisidir. Biz burada takdir yetkisine sahip olduğumuz bir konuda hemşerilerimizin görüşünü alıyoruz. Bunu sulandırmanın ve değişik yorumlanın bir anlamı yok. Asfalt paralarına yapamazsınız. Neden? Çünkü kanun gereği almanız gerekir. Oranlarını yasa belirlemiştir” ifadelerini kullandı.
SORMADAN YAPABİLİRDİK
İnisiyatifi olmadıkları konuda oylama yapamayacaklarını vurgulayan Kurt, “Burası Odunpazarı Belediyesi’nin bir işletmesi olduğundan dolayı belediye tarafından zam yapılabilir de yapılmayabilir de. Biz zam yapmak istiyoruz bunun nedeni de işletmelerimizdeki giderlerde ciddi bir artış var. Bunu bütün Türkiye ve Eskişehir biliyor. Biz bunu vatandaşlarımıza soruyoruz. Bizde inisiyatif olmayan konularda oylama yapamayız. Ben buradan 2 lira olsun çıkacağını sanmıyorum. Herkes kendi ekonomisini düşünür” diye konuştu. Başkan Kurt ayrıca: “Biz vatandaşımıza soruyoruz. Sormadan da zam yapabilirdik. Fakat biz demokratik bir örnek göstermek istedik” dedi. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi