VİCDANINIZA BIRAKIYORUM!

Videoyu Aç VİCDANINIZA BIRAKIYORUM!
A
a

Eskişehirspor’da Teknik Direktör Fuat Çapa, Başkan Osman Taş’ın 4 Eylül’deki “Bu camiaya en büyük zarar Fuat Çapa’dır” açıklamasına cevap verdi. Çapa, “Bu kelime bana çok ağır geldi, bunu hak edip etmediğimi camianın ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi.

Beni derinden yaraladı
Çapa, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Eskişehir Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirirken ve hakkındaki sert ifadelere yanıt verdi. “Osman Taş’ın 4 Eylül’de basın toplantısında benimle ilgili ifadeleri var” diyen Çapa, “Zarar veriyor cümlesi beni derinden yaraladı. Videoyu iki kez izledim. Ne zarar verdim onu anlamadım… Kendisi 2018 yılında Eskişehir’e geldiğini söyledi. Eskişehirspor’un hangi süreçten geçtiğini neler yaşadığını çok iyi bilen bir insandı. Bırak Eskişehirspor’u kendisine bile zararım olmadı. Yönetici olmadan önce Esstore’u almıştı. 3 ay imza atılması için kulübe geldi gitti. Benden kendisine yardımcı olmamı istedi ve kendisine yardımcı oldum” dedi.
 
Devre arasını görmez deniyordu
Teknik Direktör Çapa, “2018 -2019 şampiyonluk hedefi ile kurulan futbolculara lisans çıkartamadık, transfer yasağı, elinde lig tecrübesi olan 2-3 futbolcusu, FIFA'da bekleyen -6 dosyaları, Kulüp lisansı, ve 31 Ağustos gecesi, Süper Lig heyecanı ile lige hazırlanan taraftarımızın;  yıkılan hayalleri... Maddi sıkıntıları söylemiyorum bile, çünkü TFF 1. Lig'e düştükten sonra hep vardı ve bundan sonra da bu gidişle uzun süre olacak. İaşe sıkıntısı, deplasmanlarda Es Es kümeye sloganları, Herkesin bu takım devre arasını görmez düşer söylemleri…
 
Profesyonelliği kenara bıraktık
Biz ekibimiz ile birlikte bu camianın ışığını söndürmeme adına profesyonel kimliğimizi bir kenara bırakıp, duygularımız ve amatör ruhumuz ile çalışmaya karar verdik. Kendimize onur meselesi yaptık. Bu şehir benimde şehrim deyip taşın altına gövdemizi koyduk.
Yöneticilerimiz, icra kurulumuz, siz basındaki arkadaşlarımız, büyük taraftarımız, siyasetçilerimiz, iş adamlarımız vehasıl tüm camiamız kucaklaştı ve birlikteliği sağladı.  “Eskişehirspor’un olduğu yerde umut vardır, küllerimizden yeniden doğacağız" diyerek kolları sıvadık hep birlikte.
 
20 tane futbolcu kazandık
Bu birliktelik bizlere neleri kazandırdı. U-15 ile U-21 karmasından oluşan 20 tane bizim çocukları kazandırdı. Deplasmanlarda 4 yedik, 5 yedik, olsun diyerek taraftarımız inancını kayıp etmedi. Bizim Çocukları inandırdı ve cesaretlendirdi. Ligin ilk devresinde 16 puan alarak. Futbol ailesinin takdirini aldı. Tüm camiamızı umutlandırdı ve ligde kalmamız için camiamıza çok büyük bir inanç sağladı.
 
Maddi manevi katkım oldu
FIFA dosyalarında - 6'ların gelmemesini, Kulüp lisansının alınmasının (bunun için de Halil Başkan ile az İstanbul’a gitmedik) Transfer tahtasının kaldırılmasını, (bu konuda mütevazı olmayacağım hem maddi hem manevi büyük katkımın olduğunu söylemekten çekinmeyeceğim) Bu birliktelik bizlere neleri kazandırdı.
 
Taraftara teşekkür
İlk devre lisansını çıkartamadığımız oyuncuların serbest kalmalarına rağmen takımda tutmamızı. (Gitmiş olsalardı tüm alacaklarını hak ederek gideceklerdi, bunun maliyeti de yaklaşık 10 milyon TL hatta bu iyi niyetli arkadaşlarımız sözleşmelerinde indirim yaparak kaldı.) Bunların hepsi bu camianın ne kadar güçlü ve sağlam olduğunun göstergesidir. Bu birliktelik bizlere neleri kazandırdı. Sezonun bitimine 3 hafta kala ligde kalmayı, yalnız ligde kalmayı değil Eskişehirspor’un geleceğinin zeminini sağlama aldırdı. Burada taraftarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.
 
10 milyon TL dedim eleştirildim
Ligde kalmayı garantiledikten sonra ESTV 90+3 programına katıldığımda, “Kongre var, oluşacak yeni yönetime neler söylemek istersin" denildiğinde, "Uzun vadeli projesi ve 10 milyon TL olmayan yönetim talip olmasın diyerek" yanıt vermiştim. Bu açıklamamdan sonra eleştirildiğimi de biliyorum. Neden 10 milyon TL olduğunu yanlış hatırlamıyorsam açıklamıştım. Bunun 4 milyon TL'si FIFA dosyaları, kalan 6 milyon TL'de geçtiğimiz sezondan futbolculara ödenmesi gerektiğini belirtmiştim.
 
Dersime iyi çalışmıştım
Bunu Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt dün vermiş olduğu bir röportajda 10 milyon TL'den bahsediyor. Bütçe işi benim işim değil ben yönetici değilim ancak icra kurulu dönemimde dersime iyi çalışmıştım.
 
Sezon başı rapor sundum
Sezon sonu 3 dosya hazırladım ve yönetime bunları verdim. 1-Transfer tahtası açıldığı takdirde şampiyonluğa oynayacak kadro için oyuncu sayısı mevkileri ve bütçesi (transfer yasağını kaldıracak bütçe dahil), 2-Transfer tahtası açılmadığı takdirde Play-Off'a oynayacak kadro için mevcut kadronun 26-27 sayıya indirerek korunması ve geçtiğimiz sezondan kalan ödemelerin yapılması (yaklaşık 5.5 milyon TL), 3-Sorunsuz bir sezon geçirmek. Bütçeyi düşürüp FIFA’da olan -6 puan dosyalarını kapatmak veya çözüm üretmek. Bunları sezon hazırlıklarına başlamadan önce yönetim kuruluna verdim. Yoğunluklarından dolayı bunları değerlendirecek zaman bulamadılar.
 
Eskişehirspor’a nasıl bir zarar verdim?
Eskişehirspor’a nasıl bir zarar verdim? Transfer tahtası açılsın diyerek günde en az 2 saat telefonda alacaklı futbolcuyu ve avukatları  ile görüşerek mi? Transfer tahtası açılırken bırak maaş almayı kendi cebinden maddi destek vererek mi? Bir profesyonel  Teknik Direktör idmandan önce ve idmandan sonra koşarak siyasetçinin, işadamının kapısını çalıp  maddi ve manevi destek isteyerek mi? Geçtiğimiz sezon 30'dan fazla futbolcuyu para almadan tutarak mı?
 
Vicdanınıza bırakıyorum
Eskişehirspor’a  zarar veren kişi Polonya ve Afyon kampını ikili ilişkilerini kullanarak, hatta  kulübün kasasından 1 lira çıkmadan sağlar mı? Yine ikili ilişkilerini devreye sokarak bir takımın yıllık 600 bin TL maliyeti olan spor malzemelerini ücretsiz sağlayarak mı?
Eskişehirspor’a zarar veren kişi verilen ödeme sözleri yerine gelmediği için futbolcuları arayarak gelmelerine yardımcı olarak mı? Yöneticilerine birlikteliği biran önce içinizde sağlayın bu  takıma zarar veriyor diyerek mi? Ben Eskişehirspor’a zarar mı veriyorum?
Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum...
 
3 şart yerine gelmedi
Sözleşmesine de değinen Çapa, “Benim kendilerinden 3 şartım vardı bunu da Mustafa Topkaya söyledi ama buna açıklık getirmek zorundayım.  1-Kendi teknik ekibim ile çalışırım, 2-Kadronun korunması ve ilk günden itibaren herkesin katılması. Polonya kampı sonrası kadro sayısının 26-27 indirilmesi, 3-Kamptan önce futbolculara geçtiğimiz sezondan kalan ödemelerin yapılması...  (Bu konuda da anlaşma sağladık, ileride göreceksiniz sorunların başladığı ve olayların bu noktaya gelmesi de bu 3 şartın yerine gelmemesidir )
 
10 eksikle başladık
Bir gün Osman Taş beni dışarıya çağırdı ve Odonkor konusunu açtı. Ben o saate kadar altyapı sorumlusu olarak geldiğini basından okumuştum. Benden bir ricasının olduğunu söyledi. Odonkor alt yapı ve A takım arasında köprü olacak. Kampa katılsın tanışmış olursunuz dedi. Bende kendisini kırmadım eğer köprü olacaksa sorun yok ancak ekip için ise olmaz dedim. Yok köprü olarak diye tekrarladı. Biliyorsunuz Sezon hazırlıklarımız 1 Temmuz’da başladı. 1 Temmuz’da 10 eksik ile başladık bunların içerisinde askerde olanlar vardı, vize sorunu yaşadıklarımız vardı ve söz verilen ödemelerin yapılmadığı için gelmeyenlerde vardı.
 
Ödemelerin yapılacağı söylendi
Afyon kampına kadar ödemlerin yapılacağı ve tam kadro gideriz diye plan yapmıştık. Ancak buraya da maalesef ödemeler yapılandığı için tam kadro gidemedik. Polonya kampı öncesi Taş ve teknik asbaşkanlarında olduğu toplantıda ödemlerin takım kampta iken ödeneceği oyuncularımıza söylendi. Bu tür toplantılara ne ben nede ekibim hiç bir zaman katılmadı.
Biz takımız ile Polonya’ya gittik. Taş ve yöneticilerde 2 gün sonra kampa katılacaktı. 
Polonya kampında Odonkor ile birlikte Ferhat da gelmiş. Ferhat ben başkanın yiyeniyim diye kendisini tanıttı ve ikisinin de teknik kadro yardımcı hocalar olarak anlaştıklarını söylediler.
 
Haber vermeden ayrılmışlar
Benim bundan haberim yok. Bana söylenenin Odonkor'un altyapı ve A takım arasında köprü olacağı. Senin ismini ilk defa duyuyorum. Ben kendi ekibim ile çalışacağım diyerek cevap verdim. Odonkor'u sahaya çıkartırım ancak sen olmaz deyince. Kendi aralarında konuştular ve birlikte çıkmamaya karar verdiler. Ben de, Başkan ve yöneticiler 2 gün sonra gelecek size ne gibi görev vereceğini konuşuruz dedim. Başkan ve yönetimden kimse kampa gelmedi ve arkadaşlar da kampın bitmesine son 2 gün kala bizlere haber vermeden ayrılmışlar.
Takımın kampta iken söz verilen ödemeler maalesef yapılmadı.
 
Kendi çevreme güvenmiyorum
Afyon kampı öncesi Taş benim ile görüşmek istediğini söyledi. 2 yöneticimiz ile birlikte beni Esstore’da bekliyorlardı. Ben gelince yukarıya toplantıya geçtik ve bana kamp nasıldı diye sordu bende kendisine gayet olumlu geçti dedim. Ferhat ve Odonkor yok dedi. Kendisine orada olanları anlattım, telefonu aldı, onları aradı ve benim orada anlattıklarımı onlardan duyunca, ben artık kendi çevremdeki insanlara da güvenemiyorum diyerek masayı terk etti. Orada söylediği diğer cümleleri ben söylemeyim gerek duyarsa orada olan yönetici arkadaşlar söylerler. Biz bir birimize baka kaldık.
 
Konuştuktan sonra kıramadım
O akşam bu işin böyle gitmeyeceğini birlikte olduğumuz yöneticilerimize söyledim.
Siz başka bir hocaya bakın dedim ve biz ayrıldık. Gecenin geç saatinde tekrar aradılar bir araya geldik Hocam sen kampa gitmesen, bu kadar emek boşa mı bu takım dağılır hiç mi hatırımız yok sende dediler. Saatlerce konuştuktan sonra onları kıramadım. Afyon kampı öncesi verilen ödeme sözü yine yerine gelmedi ve oyuncular kampa gitmeye tereddüt etti.
Oyuncuların ve bazı yöneticilerin de katıldığı bir saatlik toplantını, ardından Afyon’a hareket ettik.
 
Başkan özür dileyecek dediler
2 gün sonra yöneticilerimizden 1 tanesi aradı. Başkan Afyon’a gelip senden özür dileyecek diyerek. Bende buna gerek yok, Eskişehirspor başkanı hocasından özür dilemez, bizim o koltuğa saygımız var, buna gerek yok, Başkanımız Afyon’a güzel haber ile gelsin futbolcuları mutlu etsin ben de mutlu olurum dedim. Eğer herhangi bir ödeme yapmayacaksa da lütfen
gelmesin. Ortam gerilmesin dedim.
 
Sen bu kulübe ne verdin?
Göztepe maçından sonra Taş Afyon’a geldi ve benim ile görüşmek istediğini söylemiş tek asbaşkanımıza. Bende takım yemeği var, 15 dakika sonra gideriz diyerek, takım yemeğine geçtik. Daha sonra birlikte bazı yöneticilerin ve başkanında olduğu yere geçtik. Başkan ile ayrı bir yerde görüşmek üzere kalktık bende teknik asbaşkana siz de gelin diyerek kolundan tuttum. Taş özel görüşeceğimizi ve 5 dakika sonra teknik asbaşkanı çağıracağını söyledi. İlk sorusu hocam senin benimle sorun nedir diye sordu. Bende kendisine benim herhangi sorunum olmadığını, sorunum olsa idi şu an burada olmazdım ve kendisine sizin bir sorunuz var galiba dediğimde, "Sen bu kulübe ne verdin diyerek" masayı terk edip gitti. Bende haklısınız birşey vermedim. Siz veren birilerini getirin dedim.
 
Benden şüphelenildi
Bizler tesise gelmeden önce, oyuncular ile yöneticilerimiz toplantı yapmışlar. Saat 16.00’da teknik ekipteki arkadaşlar ile tesislere geldiğimizde. Bize idmana çıkmama kararı aldıklarını ve bunu yazılı olarak basına bildireceklerini söylediler. Bende kendilerine bunu yapıyorsunuz yarın camiadan herhangi bir tepki gelirse, bunun sorumluğunu üzerime almam ve futbolcularımın da üzerine gelinmesini istemem dediğimde. Bizde gerekirse kararın arkasında olduğumuzu söyleriz dediler. Futbolcularımız daha sonra yazılı basınıza bir bildirim verdi.
Başkan istifa ettikten sonra takım idmana çıktı ve Fuat hoca Başkan istifa ettikten sonra takımı sahaya çıkardı oldu bunu organize ettiği düşünüldü veya söylendi.
 
Ültimatom konusu
Bir teknik direktör bir kulüp başkanına ültimatom vermez haklısınız. Ültimatomu ben mi verdim yoksa ödemeler yapılmadı diyerek 1 Temmuz’da gelmeyen oyuncular mı? Yine ödeme sözü verilip, o söz yerine gelmedi diyerek idmana çıkmayan oyuncular  mı? Vermiş olduğu sözleri yerine getiremediği için başkanın istifasını karar defterine yazan yöneticiler mi? Başkan döndükten sonra kongre kararı alan yöneticiler mi? Kongre kararı iptal olursa istifa edeceğim diyen yöneticiler mi? Yoksa ben mi, hatta istifa eden yöneticiler mi? Şehrin ileri gelenleri işadamları mı? Size ve kamuoyuna soruyorum. Ültimatomu ben mi verdim yoksa camia mı?
 
Söylemem doğru değildi
Benim profesyonellik gereği ve bulunmuş olduğum konumda bunları söylemem doğru değil. Daha önce de söyledim burada ben profesyonel bir iş yapma ortamında bugüne kadar çalışamadım. Sizlerden biri olduğum için, birilerinin bunu ifade etmesi gerektiği
İhtiyacını duyduğum için. Bu sorumluluğu da ben üzerime almak zorumda kaldım.
Bu şartlar altında yalnız sahaya konsantre olmak herkes için çok zor. İç saha maçlarına çıkıyoruz tesislerde personel hariç yolcu eden yönetici sayısı ya bir ya iki deplasmanı saymıyorum bile orayı siz tahmin edin.
 
Bursa maçı öncesi o tablo
Geçtiğimiz hafta bir derbi karşılaşmasına çıktık. Hiç bir yönetici takımını yolcu etmeye tesisler gelmedi. Biz geçtiğimiz sezon otobüse binerken en az 10 yönetici bizi yolcu ediyordu. Taraftarımız bizlere meşaleler ile eşlik ediyordu. Aslında bugüne kadar yaşadıklarımızın resmî Bursa maçı öncesi çekilmiş oldu. Yine de Eskişehirspor şu an kadro olarak geçtiğimiz sezonun çok üstünde her ne kadar şu an sportif anlamda beklentilerimizin altında kalsak da ligin 3 haftalık istatistiklerinde pozisyona girme, kullanılan duran toplar, topa sahip olmada ligin ilk 5 takımından biriyiz.
 
Kamuoyu vicdanına bırakıyorum
Tazminatı ödeyecek gücümüz varsa, bunun ile FIFA dosyalarımızı kapatalım veya aylardır maaş alamayan kendi futbolcularımıza personelimize, sağlık ekibimize, şoförümüze, malzemecilerimize ve teknik ekipteki arkadaşlarımıza verelim. Ben istemiyorum. Tazminat ücretini kendisi ödeyeceğini söyledi, bu rakamı ödesin. Futbolcu alacaklarını ve Toko dosyasını kapatma koşulu ile bugün bırakmaya hazırım. Zarar veriyor kelimesi bana çok ağır geldi, bunu hak edip etmediğimi camianın ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Geçmişte yaşanalar bugünlerde konuşuluyor, bugün yaşananlarda gelecekte konuşulacak.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi