Yağ ve un desteği istiyoruz

Videoyu Aç Yağ ve un desteği  istiyoruz
A
a

Eskişehir Kasaplar ve Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, esnafa verilen şeker desteğinin başka ürünlerde de olması gerektiğini söyleyerek, “Bu yağda, unda da olmalı. Devletimizden önümüzdeki süreçte lokantacılara, üreticilere bu tür desteklerde bulunurlarsa bizi cidden rahatlatır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Kasaplar ve Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntılar ile ilgili konuştu. Son dönemde artan hayat pahalılığının en çok esnafı etkilediğini söyleyen Bilen, hem işlerinde yarı yarıya düşüş olduğunu hem de maliyetlerinin fazlasıyla arttığını ifade etti. Vatandaşın alım gücünün azaldığına dikkat çeken Bilen, esnafın kiralarını ve vergilerini ödemekte zorlandığını kaydetti.
ESNAF ZAMLARA YETİŞEMİYOR
Esnafın gelen zamlara yetişemediğini söyleyen Bilen, “Piyasa koşullarını biliyorsunuz. Gelen zamlara yetişemez durumdayız. Dolayısıyla bir fiyat tarifesi değişiklinde bulunmamaktayız. Çünkü aldığımız fiyat tarifesi gelen zamlar karşısında kendini güncelleyemiyor. Eskimiş kalıyor. Dolayısıyla esnafımızı bu şu anda kendi kendine bırakmış durumdayız. Gelen zamlarla kendisi günlük ayarlamaya çalışıyor, ayakta kalmaya çalışıyor” diye konuştu.
“DESTEK OLURSA BİRAZ RAHATLARIZ”
Devletin kendilerine şeker desteği verdiğini fakat yağ ve un gibi ürünlerde de destek beklediklerini vurgulayan Bilen, “İşlerde yarı yarıya azalma var. Esnaf zor durumda. Kiralarımızı ödemekte sıkıntı yaşıyoruz, vergilerimizi ödemekte zorluk yaşıyoruz. Temel giderlerimizi karşılamakta zorluk yaşıyoruz. Devletimiz buna bir çare bulmalı. Şu anda şeker üzerinde bir indirim sağladı. Piyasa koşullarında şeker çuvalı 1000 liranın üzerinde. Şeker fabrikaları 550 liraya bize şeker vermekteler. Lokantacılar Odası Federasyonu Genel Başkanı’nın girişimleriyle sağ olsun Türk Şeker yetkilileriyle yapılan protokol sözleşmesi doğrultusunda şu anda devlet destekli ürünler bize dağıtıyorlar. Bu yağda da olmalı, unda da aynı şekilde. Devletimizden önümüzdeki süreçte lokantacılara, üreticilere bu tür desteklerde bulunurlarsa bizi cidden rahatlatır” şeklinde konuştu.
BÜYÜK ENERJİ ZAMLARI GELDİ
Elektrik ve doğal gaz zamlarından da etkilendiklerini söyleyen Bilen, “Artık elektrik, doğal gaz faturalarını ödedikten sonra kendimizi başarılı kılıyoruz. Çok büyük maliyetler, çok büyük zamlar geldi. Onlara yetişemiyoruz. Bayağı bir etkiliyor, zorluyor esnafı. Bu da ürettiğimiz ürünlerin üzerinde maliyetlerimizi yükseltiyor.  Vatandaşın alım gücünü de düşünürsek işlerimiz işte yarı yarıya düşüyor” dedi.
MUTABAKAT KOMİSYONLARI OLUŞTURULMALI
Kira zamlarına yüzde 25 sınırının getirilmesiyle ilgili de konuşan Bilen, “Kesinlikle esnaf için de kira zamlarında yüzde 25 sınırı olmalı. Hatta mutabakat komisyonları oluşturulmalı. Çünkü burada da çok ciddi itilaflar var mülk sahipleri ve kiracılar arasında. Son zamlarla enflasyon rakamları, artan fiyatlar nedeniyle mülk sahipleri biraz halklı olarak kendilerini korumak için işletmecilerimizle bayağı bir itilafa düşmüş durumdalar. Burada da bir uzlaştırıcı bir heyet oluşturulmalı” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi