Yakında çoğu eczane kapanabilir

Videoyu Aç Yakında çoğu eczane kapanabilir
A
a

9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, temmuz ayında ilaçlara yeniden zam geleceği söylentilerinin olduğunu belirtti. Kamış, eczacıların kredilerle ayakta durduğunu, yakında çoğu eczanenin kapanabileceğini söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İlaçlara gelen zamlarla ilgili değerlendirmede bulunan 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, “Türkiye’deki ilaç fiyatlarındaki Euro kuru 6,29 şu anda. Realitede Euro kuru maalesef 19’lara dayanmış durumda. dışardan bakıldığında bu zamlara rağmen hala beklentinin altında fiyatlar aslına bakarsınız. Biz eczacılar olarak bunu istiyor muyuz, tabii ki istemiyoruz. Halkımızın ucuz ilaca ulaşımını her daim ön planda tutan bir meslek grubuyuz. O yüzden ilaca zam gelmesi bizim kendi karlılığımız açısından da, vatandaşın ilaca ulaşımı açısından da çok büyük zorluklar içeriyor” dedi.
TEMMUZ’DA YÜZDE 20 ZAM SÖYLENTİSİ
İlaç tedarikinde yaşanan sorunların hafiflediğini ancak devam ettiğini kaydeden Kamış, “Özellikle tansiyon ilaçlarında, diyabet, astım ve kanser ilaçlarında ithal kalemler oldukları için firmalar bu Euro kurundan dolayı göndermek istemiyorlar ülkemize açıkçası. Çünkü aynı ürünü başka ülkede çok daha makul, yani kendi istedikleri fiyata satabiliyorlar. Bu sebeple Türkiye pazarına 10 göndereceklerse 1 gönderiyorlar. Bu sebepten de hastanın ilaca ulaşımı gerçekten sekteye uğruyor” ifadelerini kullandı. İlerleyen günlerde ilaçlara yeniden zam gelebileceğini belirten Kamış, “Beklenti olarak ilaç endüstrisinden öyle bir söylenti var. Yüzde 15 ila 20 arasında temmuz ayı içerisinde gelecek gibi bir söylenti var. Gelir mi gelmez mi bilemeyiz ama bu enflasyon üstü ortamda gelirse de açıkçası hiç şaşırmayız. İlaç fiyatları ederinden çok daha aşağıda şu anda Türkiye’de” şeklinde konuştu.
KREDİLERLE AYAKTA DURUYORLAR
İlaçlara zam gelmesini eczacıların da istemediğini vurgulayan Kamış, “Bizim 2009 yılından beri güncellenmeyen bir ilaç kararnamemiz var. İlaç fiyatları arttıkça eczacının karlılığı azalıyor. İlacın zam almasını biz eczacılar da istemiyoruz açıkçası. 2009 yılından beri güncellenmeyen bu kararnamede her sene giderlerimizde düzenli artış olmuşken, düzenli olarak karlılığımız azalmış. Eczacıların çoğu, her iki eczacıdan bir tanesi kredi ile ayakta duruyor. Yani eczanelerini kapatmamak için kredi çekiyorlar. Başka bir krediyi kapatıyorlar. Bu durumda meslektaşlarımız. Bunun çözümü de Sağlık Bakanlığı’nın ilaç fiyat kararnamesini güncellemesi ve her sene düzenli olarak enflasyon oranında fiyat kararnamesindeki artışı sağlaması” ifadelerini kullandı.
ÇOĞU ECZANE KAPANABİLİR
Eczacıların kazancının çok azaldığını belirten Kamış, “Bizim halkımızda şöyle bir algı var; en kötü eczane kazanıyordur imajı var. Bu 90’lı yıllarda doğru bir yaklaşımdı. Eskiye oranla çok çok daha az kazanıyoruz. Bizim tüm ülkede ulaşamayacağımız hiçbir vatandaşımız yok. Halkımızın ilaca ulaşmasını sağlıyor oluruz. Pandemi döneminde yaptıklarımız belli. Bu emeklerin karşılığını da açıkçası yaşanabilir düzeyde gelir elde etmek için uğraşıyoruz ama inanın meslektaşlarımızın çoğu krediyle ayakta durduğu için sürekliliği pek olmayacak bu eczanelerin. Yakında çoğu eczane kapanabilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir