YASAKLARLA ÇÖZÜLMEZ

Videoyu Aç YASAKLARLA ÇÖZÜLMEZ
A
a

Son günlerde tekrar tartışma konusu olan sokağa çıkma yasakları ile ilgili düşüncelerini vatandaşlara sorduk. Vatandaşların bir kısmı ekonominin daha da kötüye gitmemesi için yasakların gelmemesi gerektiğini söylerken, bir kısmı da öncelikle herkesin kurallara uyması gerektiğini, yasakların çözüm olmadığını belirtti.


Covid-19 vaka sayıları son dönemde tekrar artışa geçti. Söz konusu artışla birlikte sokağa çıkma yasakları da tartışılmaya başlandı. Eskişehirlilerin bir kısmı sokağa çıkma yasağının tekrar ilan edilmesi gerektiğini savunurken bir kısmı da özellikle ekonomik kaygılardan kaynaklı yasakların ilan edilmemesinden yana. Yasakla sorunların çözülemeyeceğini söyleyen vatandaşlar, herkesin kurallara uyarak daha dikkatli olması gerektiğini de ifade ediyor.
NEŞET SARIKAYA
“Sokağa çıkma yasağı ilan edilmemeli. Zaten ekonomimizin durumu belli. Çok kötü durumdayız. Sokağa çıkma yasağı da ilan edildiği zaman biteriz.  Şimdi yapılması gereken vatandaşlarımızın gereken kurallara uyup o şekilde yaşamını devam ettirmek. Yüzde 30 oranında kurallara uyan var. Çoğunluk uymuyor. Ama ben sokağa çıkma yasağı gelmez diye düşünüyorum ekonomik kaygılardan dolayı.”
ARİFE ERKART
“Bence sokağa çıkma yasağı ilan edilmemeli. Daha dikkatli olunmalı. Çok kalabalık yerlere girilmemeli. 65 yaş üstü daha dikkatli. Gençler dikkat etmeli bence. İnsanlar bunalıma giriyor, daha çok hastalanıyor sokağa çıkma yasağı olunca. Yasağın bir faydası olmuyor bence. İnsanların çoğu kurallara uymuyor. Gençleri maskesiz görüyorum. Uyarmak istiyorum ama insan çekiniyor bir şey der diye. Kurallara uyuldu mu yasağa gerek kalmaz.”
NİHAT ONAY
“Sokağa çıkma yasağı gelmemesi lazım.  Yasak yerine insanlar bilgilendirmeli, kurallara uymaları lazım. Yasakla bir şey çözülmez. Yasaklar gelirse ticaretle uğraşanlar, esnaf olumsuz etkilenir. Yüzde 35’i kurallara uymuyor her ne kadar uyan varsa da. Bence yasaklar gelmez. Gelirse 65 yaş üstüne gelir. İnsanları sokağa çıkma yasağı psikolojik olarak etkiliyor. Ben aylardır çıkmıyorum. Çıkınca da çok dikkatli oluyorum.”
HASAN HÜSEYİN YALÇIN
“Bu şekilde giderse yasak gelmeli bence. Kimse maskesini takmıyor, kimse önlemini almıyor. Adam sokakta geziyor sigara içerek. Kurallara uyulması lazım. Cumhurbaşkanı, sağlık bakanı her şeyi söylüyor, kurallara uyun diyor. Ama millet uymuyor. Böyle olursa hastalık da çoğalır yasak da gelir. Temizliğe, maskeye dikkat etmemiz gerekiyor. Yasak gelirse herkesin aklı başına gelir belki. Hastalıklar, ölümler azalır.”
CEVDAT ÖZER
“Yasaklar gelmeli bence. Pandemiyi yenmemiz için gelmeli. Millete bakıyorsunuz herkes çok rahat. Bana bir şey olmaz diye bir rahatlık var. Ama kurallara uyulması lazım. Ben uyuyorum çok dikkat ediyorum. Keşke aşısı, ilacı bulunsa da yasaklara gerek kalmasa. Ama yasak olmadan da vaka sayıları düşecek gibi durmuyor.”
HÜSEYİN SÜZMENDERE
“Gençler kurallara uysun önce. Gençler bize bulaştırıyor. Biz yaşlılar kurallara uyuyoruz. Bakın alışverişe çıktım ne olur ne olmaz sokağa çıkma yasağı gelir diye ihtiyaçları alıyorum. Tedirginiz yasak gelecek diye. İnsanlar kurallara uymuyor. Yasaklar gelirse yine 65 yaş üstüne gelir. Gençlere değil. Gençler kurallara uymuyor olan bize oluyor.”
HULİSİ GÜLER
“Bence sokağa çıkma yasağı gelmeli. Millet çok çıkıyor dışarı. Önceden hafta sonu yasak vardı düzelmişti biraz. İnsanlar maskeyi koluna ya da çene altına takıyor. Yüzde 80 kurallara uymuyor. Polis, zabıta bedava geziyor. Maskesiz kişileri yeterince uyarmıyor. Para cezası verilmese bile daha sert uyarılması lazım. Polis, zabıta maskesiz insanları görünce mutlaka bir şey demeli.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi