Yatırımcı çekeceğiz

Videoyu Aç Yatırımcı çekeceğiz
A
a

Eskişehir OSB Başkan Vekili ve ATAP Yönetim Kurulu Üyesi Metin Saraç, kent ekonomisine önemli katkılar sağlayacak olan “Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi” kurulması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.


Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkan Vekili ve Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı A.Ş. (ATAP) Yönetim Kurulu Üyesi Metin Saraç, dünyada yaratıcılık ve bilgi tabanlı girişimlerin ekonomideki rollerinin hızla artmakta olduğunu söyledi. Saraç, Eskişehir olarak yaratıcı endüstri sektöründe daha fazla yer almak istediklerini, bu kapsamda ATAP olarak ‘Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi’ kurulması konusunda çalışmalar yaptıklarını aktardı. Saraç, konuya ilişkin BEBKA desteğiyle hazırlanan kapsamlı bir fizibilite raporunu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a bizzat sunduklarını belirtti.
REKABET ARTACAK
ATAP Yönetim Kurulu Üyesi Metin Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (ETGB) 120 firma bulunmakta olup, bunlardan 62’si yazılım, 11’i çizgi film, animasyon ve oyun, diğer firmalar ise makine imalatı, endüstriyel uygulamalar konusunda faaliyet gösteriyorlar. Eskişehir’de bulunan üç üniversite ve bu üniversitelerde yaratıcı endüstrilere insan kaynağı yetiştiren fakülte ve yetişmiş entelektüel insan gücü ile son derece donanımlı bir şehirdir. ETGB’de var olan firmalar ve insan gücünün geliştirilerek rekabet gücünün arttırılması ve dış yatırımcının Eskişehir’e çekilmesi için BEBKA katkılarıyla Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi konulu bir fizibilite çalışması yaptırılmış olup, ETGB OSB Teknoparkında AB tarafından fonlanan IPA-II projesiyle kurulmakta olan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM), yakın zamanda faaliyete geçecek olup, kurulması planlanan ‘Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesi’nin ilk ayağını oluşturacaktır.”
DESTEK İSTEDİK
“Haziran ayında Eskişehir OSB’yi ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a kurmayı planladığımız serbest bölgeye ilişkin hazırlanan fizibilite raporunu sunduk” diyen Saraç, “Kendisinin ve Bakanlığımızın desteğini talep ettik. Kurulacak Serbest Bölgeyle Eskişehir’in katma değeri çok yüksek olan bu sektörde de öncülüğünü ortaya koyarak, üniversite-sanayi iş birliği içinde bu alanlarda faaliyet gösterecek çok sayıda yeni firmanın ilimizde kurulmasına zemin hazırlanacaktır. Eskişehir’in entelektüel yapısı, yaratıcı ve yüksek eğitimli iş gücüyle bu sektörün gelişimi için en doğru merkez olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi