Yeni alamayan tadilata koştu

Videoyu Aç Yeni alamayan tadilata koştu
A
a

Hayat pahalılığı nedeniyle yeni kıyafet ve ayakkabı alamayan vatandaşlar soluğu terzilerde ve ayakkabı tamircilerinde aldı. Yüksek fiyatlar nedeniyle terzilerde ve ayakkabı tamircilerinde tadilat işleri artış gösterdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Hayat pahalılığı nedeniyle giyim ve ayakkabı alışverişlerinde kısıtlamaya giden vatandaşlar, evdeki gardıroplarına yöneldi. Yüksek fiyatlar nedeniyle yeni ürün alamayan vatandaşlar, terzilerde ve ayakkabı tamircilerinde tadilat işlemleri yapmaya başladı. Eskiye oranla tamir ve tadilat işlerinde artış olduğunu söyleyen esnaf, vatandaşın pahalılıktan dert yandığını belirtti.

“HER ŞEY ATEŞ PAHASI”

Ayakkabı tamirinde talebin arttığını söyleyen ayakkabı tamircisi Cengiz Kavak, “Önceki gibi değil. Yoğunluk talep var. Malum her şey yükseliyor. Pahalı. Talepler çoğaldı bize de. Vatandaş eskisini getiriyor, yaptırıyor. Yerine göre tabanı değiştiriyoruz gerekirse başka yerini. Artık tamir bile yükseldi. 20 liradan başlıyor tamir işlemi. İşlemine göre değişiyor. Hayat pahalılığı bizi etkiledi ama işlerimizde de hareketlilik var. Ama bizim maliyetler de arttı. Her şey ateş pahası” diye konuştu.

“VATANDAŞ AYAKKABI BİLE ALAMIYOR”

Vatandaşın ayakkabı bile alamadığını söyleyen ayakkabı tamircisi İbrahim Aytaç, “Hafif bir yoğunluk var. Vatandaş pahalılıktan şikâyet ediyor. Alamıyor. En kötü ayakkabı 1500 lira olmuş. Gücü yetmiyor. O yüzden yaptırmak zorunda kalıyor. Bizim de maliyetlerimizde yüzde 100 artış var. Tadilat işi ayakkabının durumuna göre değişiyor. Ama vatandaş en çok pahalılıktan dertli. Ayakkabı bile alamıyor. Ama bu yoğunluk kışa doğru daha çok artar. Kışlık ayakkabılar daha pahalı” şeklinde konuştu.

“TADİLATA YÖNELMEYE BAŞLADI”

“Eskiye oranla yoğunluk var” diyen terzi Ebru SevimTonbaktepe, “Daha önce 300 liraya alınan bir kot pantolon şimdi 600-800 liraya çıktı. İnsanlar da mecburen elindeki panolunu ya daraltıyor ya bolartıyor ya da paçasını kısaltıyoruz. Tadilata yönelmeye başladılar. Tabi bu da bizim işlerimizi biraz artırdı. Vatandaş hayat pahalılığından şikâyet ediyor. Çünkü bizim fiyatlarımıza da yansıdı. Aldığımız bir ip, fermuar, kullandığımızmateryallerde artış var. Elektriğimiz, kullandığımız makinalar her şeyde artış oldu. Bu hem eksiye hem artıya dönüştü bizde” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir