YENİDEN BAŞARABİLİRİZ

Videoyu Aç YENİDEN BAŞARABİLİRİZ
A
a

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Güler, vatandaşların ilgi gösterdiği altın ve döviz mevduatlarının ancak günü kurtarabileceğini, işsizliğin azalması ve alım gücünün artması için birikimlerin üretime yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.


ETO Başkanı Metin Güler, döviz ve altın kurundaki yükseliş ve vatandaşların döviz ve altına gösterdiği ilgi hakkında değerlendirmede bulundu. Açıklamasında döviz kurundaki yükselişin bedelinin ağır olacağını vurgulayan Güler, Türkiye’nin ekonomisindeki yapısal sorunlarını çözmek ve istihdamı artırmak için üretim ekonomisine odaklanması gerektiğinin altını çizdi.
BEDELİ ÖDENECEK
Ucuz faizli kredilerin döviz ve altına yönlendirmesinin Türk Lirasının değer kaybını artırdığını belirten Güler, “Devletimizin verdiği düşük faizli kredilerin ne yazık ki dövize ve altına yönlendirildiğini görmekteyiz. Bu durum ancak Türkiye’nin yaşadığı döviz kuru şoklarının tetiklenmesine, ülkemizin parasının değer kaybetmesine sebep olur. Dövizin sadece 1 kuruş yükselmesi, Türkiye’nin dış borcunun 4 milyar liradan fazla artması anlamına gelmektedir. Döviz borcumuzun daha da yükselmesinin bedelini yalnızca bizler değil; çocuklarımız ve torunlarımız ödeyecektir” diye konuştu.
TEŞVİK ETMELİYİZ
Mayıs ayında alınan kararla döviz ve altın alım satımında uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi’nin (BSMV) “binde 2″den “yüzde 1” düzeyine yükseltildiğini hatırlatan Güler, “Ancak ne yazık ki bu vergi artışı da vatandaşlarımızın altın ve dövize olan ilgisini azaltmamıştır. Vatandaşlarımızın yastık altı diye tabir ettikleri fiziki birikimlerini ve bankadaki mevduatlarını yatırıma teşvik edecek, girişimciliği destekleyecek politikalara ihtiyacımız var. Geçtiğimiz yıllarda uygulanan girişimcilik teşviklerini yeniden gündeme almalıyız” şeklinde konuştu.
GÜNÜ KURTARIR
Türkiye’nin ekonomideki sorunlarının kısa vadede değil; uzun vadede ve sürdürülebilir bir planlama ile çözülmesinin mümkün olduğunu belirten Güler, “Bankadaki ya da yastık altındaki döviz veya altın kısa vadede ancak günü kurtarmaya yeter. Türkiye’nin zenginleşmesi, gelecek nesillerimizin refah içinde yaşaması için üretimi artırmak, yeni fabrikalar, tesisler, firmalar kurmak zorundayız. Yüzde 12.9 olan işsizlik oranını azaltmak, her yıl üniversiteden mezun olan 800 binden fazla gencimize iş bulmak için yeni yatırım alanları bulmalıyız. Alım gücünü artırmanın, zenginleşmenin ve istihdamı artırmanın tek yolu üretim ekonomisine odaklanmaktan geçmektedir. Biz ülke olarak bunu cumhuriyetimizin erken dönemlerinde başarmıştık, yeniden başarabiliriz ” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi