YETERLİ DEĞİL

Videoyu Aç YETERLİ DEĞİL
A
a

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) tarafından Basın İlan Kurumu’na (BİK) yapılan önerilerin bir kısmı BİK Yönetim Kurulu toplantısında karara bağlandı. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, alınan kararların yeterli olmadığını söyledi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında BİK Yönetim Kurulu da toplanarak basınla ilgili bazı önemli kararlar aldı. TGF tarafından Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğüne Anadolu Basını ile alakalı alınması gereken tedbirleri içeren bir takım öneriler sunulmuştu.
TEDBİRLERİ SIRALADI
Toplantı sonrasında BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın verdiği bilgiye göre Yönetim Kurulunda alınan tedbirlerden bazıları şu şekilde: “Sıkıntılı tedbir günleri devam ettiği süre içerisinde gazetelerde bayi ve abone şartlarında fiili satış şartı kaldırıldı. İşkur’dan işçi alan gazeteler, İşkur’dan aldıkları elemanların tamamını asgari kadrosunda gösterebilecekler. İl ve ilçelerde gazeteler aralarında anlaşmak kaydı ile ve her gün dönüşümlü olarak en az iki gazete yayınlanmak şartı ile diğer gazeteler yayınlanmayabilecek. Fikir işçilerine BİK tarafından verilen krediler de istendiği takdirde 3 ay ertelenecek. Gazete sahiplerinden istenen Borcu yoktur yazısı alınan tedbirler kapsamında istenmeyecek.”
BASIN DESTEKLENSİN
Koronavirüs kapsamında alınan ve uygulamaya sokulacak kararlar yeterli değildir diyen TGF Genel Başkanı Karaca, “Alınan bu karar ve uygulamalar yerel basının yaşadığı sorunları çözmeyecektir. Gazetelerimizden yapılan yüzde 15’lik kesintinin düşürülmesi ve hatta tamamen kaldırılması gerekmektedir. Acilen Yönetmelik değiştirilerek gazete sahiplerine kredi imkanı sağlanmalı, Sigorta ve vergi indirilmelidir.  Özel ilan reklamlardan vergi alınmamalıdır. KDV oranında indirime gidilmelidir. Her daim devletinin yanında olan Anadolu basını desteklenmeli ve gereken tedbirler yasalarla koruma altına alınmalıdır” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi