YETMİYOR!

Videoyu Aç YETMİYOR!
A
a

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 Aralık’ta ilk komisyon toplantısını gerçekleştirecek. İşçinin gözü kulağı şimdiden o komisyondan çıkan kararda. İlk teklif ise Türk İş’ten geldi. Türk İş, asgari ücretin en az 2 bin 578 olması gerektiğini söyledi.

2 bin 20 asgari ücreti zam oranı kısa süre içerisinde kesinleşecek. Gözlerin çevrildiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak karar 2020 yılında bir çalışanın alacağı en düşük miktarı gösterecek. Peki, vatandaş asgari ücret konusunda neler düşünüyor?
ARTMASI İYİ OLUR
Tuğba Ünlü: Asgari ücretin artması tabi ki hepimiz için iyi olur. Ülkemizdeki insanların durumunun iyi olmasını hepimiz istiyoruz. Şu anki fiyat diğer yıllara göre iyi ancak bence en az 2 bin 500 olmalı. Çünkü her şeye zam geldi. İyi bir yaşam için zam oranı önemli.
GEÇİNMEK ZOR
Devran İnci: Bir yandan 2 bin üzerinde olursa iyi olur. Çünkü asgari ücretle geçinmek gerçekten zor. Ben de bir esnafım. Geçinemiyorsun. Elektriğe mi yetiştireceksin, ihtiyaçlarını mı karşılaştıracaksın. İnsanlar bir yere gidip bir şey içmeye çekiniyor. Bence en az 2 bin 500 veya 2 bin 700 olmalı.
HERKES MAĞDUR
Adem Ertem: Bu hayat pahalılığında neyin ne olacağını kimse bilmiyor. Herkes mağdur. Rahat gibi görünen mağdur. Bazıları var 4 bin lira alıyor kimisi 5 bin lira alıyor. Ek gelir alıyor. Bunları araştırsınlar. Bir de 3 çocuğu olup ev kirası verenler var. Bunlara asgari ücret yetmez.
HER ŞEYE ZAM
Mustafa Köse: Memleketin durumu belli. Her şeye zam geliyor. Elektriğe, doğalgaza, gıdaya, giyime… 2 bin 500 bile az. İnsan gibi yaşamak için az. Şu an 3 bin lira olması lazım. 3 bin liradan aşağısı kurtarmaz aslında.
3 BİN LİRA ALTI OLMASIN
Erkan İngöl: Bence yeterli değil. Fiyatlar çok yüksek. Her geçen gün bir zamla uyanıyoruz. Bir ailenin asgari ücretle geçinmesi çok zor. Bir de kiradaysa daha da zor. Bence 3 bin liranın altında olmaması gerekiyor.
SORUNLARDAN BİRİ
Nevzat Karameşe: Öteden beri ülkenin büyük sıkıntılarında biri de asgari ücrettir. Emek en yüce değerdir. Sendikalar da gereğini yapmıyor. Emekçinin sorunlarına eğilmiyorlar. Bence en az 4 bin lira olmalı. Öteki türlü çok zor.
HABER: ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi