Yoksullukla Mücadele Ediyor

Videoyu Aç Yoksullukla Mücadele Ediyor
A
a

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle açıklama yapan İYİ Parti Eskişehir Emek ve İstihdam Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ekrem Koca, “Geçen bir yıllık sürede çalışma yaşamında işçilerin aleyhine pek çok kayıp var. Kapanan iş yerleri, işini kaybeden işçiler, geliri düşen çalışanlar açlık ve yoksullukla mücadele ediyorlar” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
İYİ Parti Eskişehir Emek ve İstihdam Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ekrem Koca, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle açıklama yaptı. “Virüsten en çok etkilenenlerin başında en ağır koşullarda bile çalışmak zorunda kalan işçiler geliyor” diyen Koca, “İşçiler toplu taşıma araçlarıyla işe gidiyor, kapalı ortamlarda saatlerce dip dibe çalışıyor ve iş çıkışı yine toplu taşıma ve servis araçlarını kullanarak evlerine dönüyorlar.Türkiye’de ki işçilerin yüzde 86’sı sendikasız ve güvencesiz çalışıyor. Türkiye bu oran ile OECD ülkeleri arasında en düşük sendikalaşma ve toplu iş sözleşmesine sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Kısacası ülkemizde sendikalaşmada işçilerin halen yüzde 86’si sendikasız, yüzde 92’si ise toplu sözleşmesiz olarak çalışmaktadır. AB ülkelerinde TİS kapsamı genellikle yüzde 50’nin üzerinde iken, Türkiye toplu iş sözleşmesi kapsamı açısından OECD istatistiklerine göre yüzde 8 oran ile sonuncu sıradadır. Sendikalaşma oranlarına bakıldığında İzlanda yüzde 90,7, Danimarka yüzde 66,5, Belçika yüzde 50, Norveç yüzde 49 ama Türkiye’de yüzde 14’tür. Ülkemizde 1988 yılında yüzde 22 olan sendikalaşma  oranı, 2020 yılında taşeron işçilerinin de dahil edilmesine rağmen oran  yüzde 14'lere kadar gerilemiştir” diye konuştu.
KOD 29’A SON VERİLSİN
İYİ Parti olarak taleplerini dile getiren Koca konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kıdem Tazminatının kaldırılmak istenmesine son verilsin. Esnek çalışmaya, taşeronlaştırmaya ve güvencesiz çalışmaya son verilsin. Kod 29 ve ücretsiz izne son verilsin. İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları sadece işçilere ve işsizlere verilsin. Asgari ücret üzerindeki vergi ve kesintiler tekrar düzenlensin. Örgütlenme,toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi