Yüksek fiyatlar devam edecek!

Videoyu Aç Yüksek fiyatlar devam edecek!
A
a

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, yağışların yetersiz olduğunu, kuraklığın devam ettiğini söyledi. Öte yandan Erdemli, pazardaki yüksek fiyatların bir süre daha devam edeceğini belirtti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de dolu felaketi yaşanırken, Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli kırsal bölgede faaliyet gösteren çiftçilerin olumsuz yönde etkilenmediğini söyledi. Erdemli, “Şehir merkezinde aşırı derecede dolu yağışı oldu fakat bu şehir merkezinde kaldı. Kırsalda fazla yok. Sadece Muttalip ve Sekiören köylerinin bir kısmında hafif de olsa bir zarar var” dedi.
DOLULUK AYNI SEVİYEDE
Eskişehir’deki yağışların yetersiz olduğunu ifade eden Erdemli, “Ne kadar yağışlı geçiyor gibi görünse de yeteri kadar Eskişehir ilimiz geçen yıllara baktığımızda ortalama yağıştan biraz daha az aldı. Porsuk Barajı’ndaki doluluk oranı da geçen yıllarla aynı seviyede. Geçen yıl kurak bir dönem geçirmiştik. Porsuk Barajı’ndaki su bize aynı kuraklığın devam ettiğini gösteriyor. Bu yağışlar yeterli değil. Kuraklık hala devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yağış olsa daha iyi olacak” şeklinde konuştu.
DÜZELİR DİYE BEKLİYORUM
Hava sıcaklıklarının düşük gittiğini söyleyen Erdemli, “Hava sıcaklığı düşük gidiyor. Bu nedenle bitkilerimiz geçen seneki büyüme seviyesine, olgunluğa ulaşmadı. Bu da toprağın sıcaklığıyla olacak. Önümüzdeki günlerde bu da düzelir diye bekliyorum” dedi. Ürünlerin fiyatlarının düşüp düşmeyeceği ile ilgili konuşan Erdemli, “Ürün tarlada sıcaklığı alıp yeteri kadar ürün fazlalığı olmadığı sürece, şimdi
hala seralardan gelen ürünler, pazarda dediğimiz fiyatlar inmeyecek. Yeteri kadar hava sıcaklığı olmayışından biz ürünü tam olarak tarlada hasat etme dönemine gelmedik. Bu da sıcaklığa bağlı. Yüksek fiyatlar birkaç hafta daha yüksek fiyatlar gidecek. Bir zannetmiyorum. Sıcaklıktan dolayı bir iki hafta daha beklemek zorundayız” ifadelerini kullandı.
BUĞDAYDAN UZAKLAŞTIK
Eskişehir’deki üreticilerin son dönemde buğdaydan uzaklaştığını belirten Erdemli, “Buğday ekiminden biraz uzaklaştı bizim bölgemizdeki çiftçiler. Geçen sene ithal buğdayın yarısı kadar verdi bir fiyattan Toprak Mahsulleri Ofisi bize fiyat verdiği için bu senede bu tedirginlikten dolayı vatandaş buğdayı az ekti. Mısıra doğru bir yöneliş var. Ekilişin sağlanabilmesi için vatandaş fiyatların daha üst seviyelere çıkmasını bekliyor. Bunun dışarıdan ithal edilmeden, kendi ülkemizde yetiştirilebilmesi için biraz daha desteklenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir