YÜKSEK HIZLI ZAMLARI GERİ ÇEKİN

Videoyu Aç YÜKSEK HIZLI ZAMLARI GERİ ÇEKİN
A
a

Yüksek Hızlı Tren (YHT) abonman biletlerindeki 1 yıllık zam oranını açıklayan CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Bu zam derhal geri alınmalıdır. Yüksek hızlı zam, durdurulmalı” dedi.


Yüksek Hızlı Trenlerde 30 günlük abonman biletlere yapılan zamma yönelik tepkiler sürüyor. Yapılan son zammı gündeme taşıyan CHP Milletvekili Utku Çakırözer, aynı biletlere bir yıl içinde yapılan zam oranlarına ulaştı.
GÖRÜNEN YÜZÜ
Yapılan son zamla Ankara-Eskişehir hattındaki 30 günlük öğrenci abonman biletin 509 liradan 960 liraya çıktığını anımsatan Çakırözer, “Fakat bu yüzde 88’lik artış, buz dağının görünen yüzü. Asıl fahiş zam, bir yıllık artışta ortaya çıkıyor. Aynı hatta 30 günlük abonman bilet 2019 yılı başında 424 liraydı. Yıl içindeki zamla 509 liraya çıktı, son zamla belirlenen fiyat 960 lira. Yani öğrenci abonman bilete son 1 yılda yapılan zam yüzde 126 oranında” dedi. Çakırözer; 30 günlük öğrenci abonman biletlerinde Ankara – Polatlı hattındaki bir yıllık zam oranının yüzde 160, Ankara – Konya hattında yüzde 126, Polatlı-Eskişehir hattında yüzde 138, Polatlı-Konya hattında ise yüzde 129 olduğunu açıkladı.
YÜKSEK ORAN
Çakırözer, “Benzer bir hesapla Ankara-Eskişehir hattında tam abonman biletin fiyatı yapılan son zamla yüzde 179 arttı. Ancak son bir yıl içindeki artış oranı yüzde 224. Ankara – Polatlı hattındaki artış yüzde 265. Ankara – Konya hattındaki artış yüzde 224. Polatlı – Eskişehir hattındaki 1 yıllık zam oranı yüzde 238. Polatlı – Konya hattı ise yüzde 225. Öğrencilere yönelik kamu hizmetine yüzde 265’lere varan zam yapılır mı?” ifadelerini kullandı.
BAĞDAŞMIYOR
Sayıştay’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın TCDD’nin 2018 yılı hesaplarına ilişkin denetim raporun anımsatan Çakırözer, “Sayıştay; YHT hatlarının işletilmesinden elde edilen toplam gelirin, maliyetin yüzde 18 üzerinde olduğunu belirliyor. Yüzde 10’a kadar kârın makul kabul edilebileceğini belirten Sayıştay, maliyetlerin üzerinde bir gelirin kamu hizmeti yükümlülüğü ile bağdaşmadığı değerlendirmesini yapıyor. Demiryolları zaten kamu hizmeti ile bağdaşmayacak şekilde kâr ediyor” dedi.
GERİ ALINMALI
Çakırözer, “Her gün aralarında öğrencilerin ve kamu çalışanlarının da olduğu ortalama 5-7 bin kişi abonman bilet ile seyahat ediyor. Kamu hizmeti ile bağdaşmayacak şekilde kâr ettiği Sayıştay raporları ile sabit bir kuruluşun bu kadar büyük bir zamla hizmet vermesi adaletli, vicdani değildir, kamu hizmeti ile bağdaşmaz. Bu zam derhal geri alınmalıdır. Yüksek hızlı zam, durdurulmalı” ifadelerini kullandı.
BÖYLE YAPILMAZ
TCDD Genel Müdürlüğü’nün zamma yönelik tepkiler üzerine yaptığı “zam yok, indirim oranında değişiklik var” açıklamasını da değerlendiren Çakırözer, “Aylık abonman fiyatını, biniş sayısına bölüp, zam yok diyorlar. Ancak biliyoruz ki, abonman bilet hesaplaması buna göre yapılmaz. Kentteki ev kiralarına, günlük ortalama harcamalara göre yapılır. Bugüne kadar da böyle yapılıyordu. Ancak yapılan açıklama, kısa bir süre önce göreve gelen yeni TCDD yönetiminin bu mantıktan ne kadar uzak bu hesaplamayı ne kadar bilmediklerini gösteriyor. Bilselerdi, halkın aklıyla alay eden bu açıklamaya imza atmazlardı” dedi.
TREN ÇAĞRISI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürü’ne çağrı yapan Çakırözer, “Yaptıklarının indirim mi, yoksa zam mı olduğunu trene binip, her gün seyahat eden ortalama 5 bin kişiye sorsunlar” ifadelerini kullandı. HM

 
1000
icon
Nurullah 27 Ocak 2020 08:33

tam bilet 37,50 tl Abonman 28,10 tl bu indirim değilde nedir.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi