Yükseliş başladı

Videoyu Aç Yükseliş başladı
A
a

Eskişehir’in haziran ayında 69,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirten EOSB Başkanı Nadir Küpeli, “Sanayimiz tüm gücüyle üretiyor, ihracat pazarlarımız tekrar hareketleniyor ve buna bağlı olarak da ihracatımız artıyor” dedi.


Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat verileri konusunda bir açıklamada bulundu. Başkan Küpeli, TİM tarafından açıklanan ihracat rakamlarına göre, Eskişehir’in haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 46 oranında ihracatını arttırarak, 69,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.
PİYASALAR AÇILIYOR
Başkan Küpeli ihracatta eski temponun yakalanmasının memnuniyet verici bir gelişme olduğunu aktararak, “Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı haziran ayında yüzde 15,8’lik bir artışla 13 milyar 469 milyon dolara ulaşmış durumda. Mayıs ayına göre ise yüzde 35,2 ile ihracatta rekor artış hızı elde edildiği görülüyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle son 3 aydır, dış ticaretimizde özellikle ihracatımızda önemli bir yavaşlama yaşanıyordu. Haziran ayıyla beraber ihracatımızın hızla eski temposuna dönmekte olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor. Haziran ayında sanayicilerimizin ve üreticilerimizin ihracatı yükseltmek, yeni pazarlara açılmak için gösterdiği büyük çabaların sonuçları rakamlara da başarı olarak yansımış durumda. Sanayimiz tüm gücüyle üretiyor, ihracat pazarlarımız tekrar hareketleniyor ve buna bağlı olarak da ihracatımız artıyor” diye konuştu.
PANDEMİ ETKİSİ AZALIYOR
Başkan Küpeli açıklamasında Eskişehir’in haziran ayı ihracat verilerini de değerlendirerek, “Nisan’da 49, mayısta 47,5 milyon dolar olan aylık ihracatımız haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 46’lık artışla 69,5 milyon dolar oldu. Eskişehir’in ilk 6 aylık toplam ihracatı 430 milyon dolara ulaşmış durumda. Şirketlerimiz pandeminin etkisinden hızla çıkmaya, ihracat yapmaya ve kendilerini toparlanmaya başladılar. Son 3 ayda yaşananları göz önüne getirdiğimizde hiçte kolay bir süreç geçirmedik. 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde Eskişehir’in ihracatı 527 milyon dolardı, bu yıl geçen senenin aynı dönemine göre 97 milyon dolarlık ihracatımızda bir azalma görülüyor” ifadelerini kullandı.
NORMALE DÖNECEK
“Bunda en büyük etken özellikle havacılık sanayi ürünleri ihracatımızın bizim dışımızda dünyada bu sektördeki gelişmelerin bize olan yansımaları nedeniyle bir miktar ihracat kaybı yaşamaktayız” diyen Küpeli ayrıca şunları söyledi: “Eskişehir’in sektörel bazda ilk 6 aylık ihracat verilerini 2019 yılının aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda, makine sektörünün yüzde 7, kimyevi maddeler sektörünün yüzde 11, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün yüzde 12, madencilik sektörünün yüzde 6,5 ve mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörünün ise yüzde 14 oranında ihracatını arttırdığını görüyoruz. Düşüş yaşanan bazı sektörlerde ise ihracat pazarlarımızın normale dönmesiyle birlikte aylık ihracatımızın yakın zamanda eski temposuna kavuşacağını öngörmekteyiz.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi