YÜZYILLAR BOYU KORUNDU

Videoyu Aç YÜZYILLAR BOYU KORUNDU
A
a

2020 Ahilik Haftası kutlama töreninde konuşan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ekrem Birsen, “Ahilik düzeninde iş ve meslek ahlakını mecburi kılan kurallar esnaf ve sanatkârlarımızın ticaret ahlâkını yüzyıllar boyunca bozulmadan devam etmesini sağlamıştır” dedi.


2020 Ahilik Haftası Vilayet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına özen gösterilerek gerçekleşen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla devam etti. Törende konuşan ve ahilik kültürünün önemine değinen Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ekrem Birsen, “Ahilik düzeninde iş ve meslek ahlakını mecburi kılan kurallar geliştirilmiştir. Bu kurallar esnaf ve sanatkârlarımızın ticaret ahlâkını yüzyıllar boyunca bozulmadan devam etmesini sağlamıştır” diye konuştu. Program Ahi Evran Veli’nin sanatkârlara nasihat duasını Çarşı Cami Hatibi Halim Özdemir’in okumasıyla devam etti. Daha sonra ise Yılın Ahi Bacısı Gülhanım Sarı, Yılın Ahisi Ayakkabı Ustası Halil Danış, Yılın Kalfası Abdurrahman Köroğlu ve Yılın Çırağı Berber Çırağı Caner Gürsoy’a ödülleri takdim edildi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK
Törenin ardından Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Birsen ve yönetim kurulu üyeleri Vali Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret ettiler. Ahiliğin Eskişehir için ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Vali Erol Ayyıldız, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Ahilerin teşkilatlandığı ilk illerden biri de Eskişehir’dir. Ahilik sadece meslekî bir kuruluş değil, aynı zamanda iyi ahlâk ve değerlerimizin kurumlaşmış hâlidir. Bunun için Eskişehir Valiliği olarak madde ile manayı birleştiren ‘Elini açık tut, kapını açık tut, sofranı açık tut.’ öğüdüne sadık kalarak gönül kapımızı ayırıp kayırmadan herkese açık tutuyoruz” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi