London Live Eskişehir 2022 Kurban Bayramı

Zenginliğimizi dünya gördü!

Videoyu Aç Zenginliğimizi dünya gördü!
A
a

AK Parti Milletvekili ve Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nabi Avcı, Eskişehir’in 2013’te Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesinin ardından edinilen tecrübenin, bu yıl başkent seçilen Bursa ve diğer Türk dünyası ülkeleriyle paylaşıldığını anlattı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eski Bakan Nabi Avcı, Eskişehir’in 2013’te Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasından bugüne, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türk Dünyası Vakfının katkılarıyla kente kazandırılan eserlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kentin kültür başkenti ilan edilmesinin hemen ardından kalıcı eserler ve etkinlikler için Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın kurulduğunu anlatan Avcı, ajansın görev süresinin dolmasıyla yarım kalan yatırımlar ve projelerin tamamlanması için Türk Dünyası Vakfı’nın hayata geçirildiğini belirtti.
 
62 KALICI ESER
Ajans ve vakfın katkılarıyla 2013’ten bugüne yapılan ve yapımı devam eden yatırımlara ilişkin bilgi veren Avcı, “Bu süreç içerisinde 62 kalıcı eser gerçekleştirildi. Kalıcı eserlerin içinde Bilim Kültür ve Sanat Merkezi gibi büyük yapıların yanı sıra ilçelerdeki kültür merkezleri, onarılan
camiler, türbeler, tarihi eserler, millet bahçesi de var. Düzenlenen 108 konser var. Ögrenci gezileri, öğrenciler yarışmaları, üniversitelerimizin düzenlediği 57 sempozyum ve seminer, 23 süreli ve süresiz yayın, şehir içinde yapılan etkinlikler, 25 sergi ve fuar ile araştırma ve projelendirme çalışmaları da bunlar arasında” diye konuştu. Tarafından Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak belirlendiğine işaret eden Avcı, “Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı, Türk Cumhuriyetleri arasında dolaşıyor. Türkiye’de ilk olmanın verdiği tecrübeyle yasadıklarımızı, neyi nasıl yaptığımızı, projeleri nasıl geliştirdiğimizi, nasıl gerçekleştirdiğimizi sadece Türkiye’de değil, diğer Türk dünyası ülkeleriyle de paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
ANIT ÇOK BEĞENİLİYOR
Yapılan eserler içerisinde en çok ilgi görenin Türk Dünyası Dede Korkut Parkı’nda bulunan Dede Korkut Duvar Anıtı olduğunu anlatan Avcı, “Dünyada bir tanedir. Bir kitap anıt olan Dede Korkut Anıt Duvarı’nda 12 Dede Korkut hikayesi mermer üzerine islenmiştir. Üzerinde de yine Türk Cumhuriyetlerinden ve ilave olarak Tacikistan'dan sanatçıların yaptığı hikayelerin minyatürleri
var” diye konuştu. Dede Korkut’un iki yeni hikayesinin daha bulunduğunu ve bunların doğruluğunun araştırıldığını anlatan Avcı, bu hikayelerin de Dede Korkut'a ait olduğunun teyidinin ardından duvara ilave edileceğini kaydetti. Yapılan kalıcı eserler arasında “Türk Dünyası Saheserleri EsminyaTürk Parkı”nın da yer aldığını anlatan Avcı, burada da Türk dünyasına ait 30’un üzerinde önemli eserlerinin replikasının görülebileceğini söyledi.
 
ZENGİNLİKLERİMİZİ TANITTIK
Düşünce okulu, yeni stadyum, eski stadyum alanına yapılan millet bahçesi, il halk kütüphanesi gibi daha birçok kalıcı eserin de bu süreçte kente kazandırıldığını belirten Avcı, “Kültür Başkenti olmak bize yaradı açıkçası, inşallah şimdi aynı şekilde benzer çalışmalar Bursa’da da başlıyor” dedi. Başkent olmanın şehircilik bilincinin gelişmesine çok önemli bir katkısı olduğuna işaret eden Avcı, söyle devam etti: “Önünden belki çok farkına varmadan geçip gittiğimiz pek çok tarihi değerimizin, eserimizin farkına varıyoruz. Yani bu farkına varmak sadece onları görünür kılmak değil, aynı zamanda ihya edilerek, restore edilerek, renove edilerek daha alımlı hale getirmek. Bu eserler gerçek fonksiyonlarına uygun bir yapıya kavuştukları zaman gündelik hayatımızın içine giriyor, dolayısıyla var olan kültürel zenginliklerimizi daha yakından tanıma sansını veriyor.”
 
DESTEK OLMAYA ÇALIŞTIK
Sadece kalıcı eserlerin değil, Nasrettin Hoca, Yunus Emre gibi uluslararası değerlerin yer aldığı somut olmayan kültürel mirasın da tanıtılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını anlatan Avcı, bunların her yıl ilçelerde çeşitli etkinliklerle tanıtımının devam ettiğini söyledi. İlçelere yapılan yatırımları da anlatan Avcı, “Her şeyi ‘illa biz yapacağız’ demedik ama nerede olumlu ve güzel bir çalışma varsa ve desteğe ihtiyacı varsa, biz ona destek olmaya çalıştık” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda devam eden projelere de desteklerini sürdürdüklerini vurgulayan Avcı, “Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasının Eskişehir’in çehresine çok olumlu katkıları oldu. Zaten var olan bir zenginliğin fark edilebilir hale gelmesi, ihya edilmesi sağlandı” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Kurban Bayramı tebriği
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Kurban Bayramı tebriği
Kurban Bayramı tebriği