Zincir zamlar belimizi büktü

Videoyu Aç Zincir zamlar belimizi büktü
A
a

Elektrik, doğalgaz ve mazota gelen zamlardan üreticinin etkilendiğini söyleyen esnaf, zamların bir zincir olduğunu, girdi maliyetleri yükseldikçe, bunun tezgaha yansıdığını belirtti. Esnaf, hayat pahalılığından kaynaklı vatandaşın da alım gücünün düştüğünü, işlerin durgun olduğunu söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir’de '2021 Unesco Ahi Evran Anma Yılı-Ahi Evran İzinde Esnaf Buluşması' programında konuştu. Programda konuşan ve hayat pahalılığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hayat pahalılığı konusundaki sıkıntıyı biliyoruz. En kısa sürede enflasyonu da kontrol altına alarak raflardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz" dedi. Eskişehirli esnaf ise sattıkları ürünlerin maliyetinin eskiye oranla yüksek olduğunu söyleyerek, bunun da tezgahtaki fiyatlara yansıdığını ifade etti. Elektriğe, doğalgaza ve mazota gelen zamlardan üreticinin etkilendiğini anlatan esnaf, büyük zincir marketlere oranla küçük esnafta fiyatların daha uygun olduğunu da sözlerine ekledi.

İŞLERİMİZ DURGUN

Şu anda işlerinin durgun olduğunu söyleyen manav çalışanı Bahtiyar Kaya,“Her yerde durgun. Çarşı durgun. Karşıda eczane bile durgun. Okullar açıldı. İnsanlar kıyafete, okul ihtiyacına yöneldi. Enflasyon belli zaten. Adam asgari ücret alıyor, 2 tane çocuğu var. Meyveler 10 liradan aşağı değil, balık çıktı 30 liradan aşağı değil. Piyasa durgun yani. Mazot olmuş 7.5 lira. Bunun fidesi var, ilacı var, işçi gideri var. Geçen yıl şeftali 6 liraydı. Bu sene 10-11 lira. Bu sene yağmur da yok. Ürün az çıktı. Yetişmiyor, büyümüyor. Fiyatlar kolay kolay düşmez” diye konuştu.

EMEKLİLER ALAMIYOR

Özellikle emekli vatandaşların balıklara baktığını ama alamadığını belirten balıkçı Mehmet Akkoyun, “Sezon açıldı. Balıklarımız bol. Gelip de balığını almayan müşterilerimiz de var. Pahalı geliyor, alamıyor. Balığı alan da var ama hayat pahalılığı var şu an Türkiye’de. Devamlı fiyatlarda bir artış oluyor. Bununla ilgili bir çalışma yapılmalı. Emekliler sıkıntı yaşıyor özellikle. Gelip de bakıp almayan, alım gücü düşük olan müşterilerimiz emekli, yaşlı müşteriler. Emekli maaşlarına biraz zam yapılabilir” şeklinde konuştu.

TEZGAHA YANSIYOR

Gidere gelen zamların tezgahlara yansıdığını ifade eden süt ve süt ürünleri satıcısı Emin Değirmen, “Tezgahta ufak ufak zamlar oluyor. Bu zammın sadece süte gelen zamla alakası yok. Bu elektriğe, doğalgaza, dükkan kirasına gelen zamla alakalı. Hepsi bir zincir. Gidere göre zam yapılıyor. İşçilik gideri, poşete gelen zam bir sürü şeyin maliyeti var. Bunlara gelen zamlar tezgaha yansıyor. Yem dışardan geliyor mesela. Yemi yüksek fiyata alınca süte de yansıyor bu ister istemez. En ucuz peynir 19 lira, en pahalısı 56 lira, zeytin 14 lira, tereyağlı krema 35 lira. Bizde marketlerdeki gibi fahiş fiyatlar yok” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi