2 AİLE DE KAHROLDU

Videoyu Aç 2 AİLE DE KAHROLDU
A
a

Donan Porsuk Çayı üzerinden bisikletle geçmek isterken suya düşerek hayatlarını kaybeden ortaokul öğrencilerinin aileleri, yüksek mahkeme tarafından alınan karar ile ikinci şoklarını yaşadı. Aileler tarafından açılan dava sonrasında verilen 250 bin liralık tazminat miktarı 75 bin liraya düşürüldü.

Donan Porsuk Çayına düşerek can veren 13 yaşındaki Alican Türk ve Batuhan Güldoğan’ın aileleri tarafından tazminat davası açılmıştı. Açılan davada yerel mahkeme Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşlerini kusurlu bularak çocukların aileleri lehine 250 bin lira manevi tazminata karar vermişti.
ACIMIZ ARTTI
Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşlerinin verilen kararı yüksek mahkemeye taşımasının ardından, çocukların aileleri aleyhine şok eden bir karar geldi. Yüksek mahkeme tarafından 250 bin liralık manevi tazminat, 75 bin liraya düşürülerek ‘manevi tazminatın kişinin mal varlığında meydana gelen eksilmeyi gidermeye yönelik bir tazmin aracı olmadığı’ gerekçesiyle karar kaldırıldı. Kararın ardından şoka uğrayan aileler, ikinci defa büyük bir yıkım yaşadı. Çocuklarının hakkını korumak için hukuk mücadelesi veren aileler, maksatlarının zenginlik elde etmek değil, hukuk mücadelesi vererek manevi olarak tatmin olmak olduğunu belirtti. Yüksek mahkemenin bu kararının kendilerini ikinci kez yıkıma uğrattığını belirten aileler, para ve zenginlik peşinde koşan insanlar olarak yansıtılmalarının acılarını daha fazla arttırdığını ve bu kararla birlikte yıprandıklarını ifade etti.
DANIŞTAY’A TAŞINACAK
Yerel mahkeme tarafından verilmiş manevi tazminat kararının hakimler tarafından kullanılan bir takdir yetkisi olduğunu aktaran ailelerin avukatı Süleyman Türk, bu takdir yetkisine ise yüksek mahkemenin müdahale etmesinin mümkün olmadığını öne sürdü. Bu süreç nedeniyle yuvaları dahi yıkılma aşamasına gelen ailelere bir darbenin de yüksek mahkemeden geldiğini vurgulayan Avukat Süleyman Türk, tazminatı düşürme gerekçesi olarak müvekkillerinin zenginlik elde etmeye yönelik bir amaç için uğraşıyor olarak yansıtılmasının daha yıkıcı olduğunu ifade etti. Avukat Türk, hukuk mücadelesine devam edeceklerini ve konuyu Danıştay’a taşıyacaklarını da belirtti. İHA
PORSUK’A DÜŞMÜŞLERDİ
Gökmeydan Mahallesinden geçen Porsuk Çayı üzerinde 15 Ocak 2017’de yaşandı. Sami Sipahi Ortaokulu öğrencileri Alican Türk (13) ve Batuhan Güldoğan (13), iddialara göre donan Porsuk Çayından bisikletle geçmek istedikleri esnada buz parçasının kırılması sonrasında suya düştü. İki minik bedenin Porsuk Çayından cansız bedenleri çıkarılmıştı. Olay üzerine Ali Cantürk ve Batuhan Gürdoğan’ın aileleri tarafından tazminat davası açıldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi