200 BİN KİŞİYE BİR CEMEVİ

Okunma: 880
Videoyu Aç 200 BİN KİŞİYE BİR CEMEVİ
A
a

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı İsmail Kılıç, Eskişehir’de 200 bin Alevi vatandaşın olduğunu, buna rağmen şehirdeki Cemevi sayısının yetersiz kaldığını söyledi. Sadece Gültepe Mahallesinde bir tane Cemevi olmasını eleştiren Kılıç, vatandaşların kendilerinden Cemevi istediğini, yetkililerin de desteğini beklediğini belirtti.

RÖPORTAJ: MELTEM KARAKAŞ

Eskişehir’de yaşayan Alevilerin sorunlarını ve Vakfın faaliyetlerini konuştuğumuz İsmail Kılıç, “Bizim tahminlerimize göre Eskişehir’de 200 bin Alevi var. 200 bin Alevi’ye bir tane Cemevi. Vatandaşlar özelikle Çamlıca ve Gündoğdu Mahallesine Cemevi istiyor. Çamlıca’da neredeyse bin Alevi hane var. Tepebaşı Belediyesi’nden Cemevi için arsa istiyoruz” dedi.

İRFAN ÇETİNKAYA’NIN EMEĞİ ÇOK
“1995 yılında İrfan Çetinkaya tarafından kurulan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı İsmail Kılıç, “1992 yılında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği kuruldu. 1995 yılında da derneğin bünyesinde Vakıf kuruldu. Vakfın Kurucu Başkanı İrfan Çetinkaya. İrfan Abi 1995’den 2014’e kadar Vakfın başkanlığın yaptı. 2014’de hakka yürüdü. Çok emeği var. Bu binayı o yaptı.  2015 yılında olağanüstü seçime gidildi. 2015’te ben başkan oldum.”

BİNAMIZI YENİLEDİK
“Burası bir inanç kurumu. Biz geldikten sonra bir şeyler yapmalıydık. Binamız eskimişti. Geçen sene binamızın onarımını yaptık. Biz de aidat yok. Oradan buradan bağış aldık. Belediyelerimiz de yardım etti.  Bu bina 1995 yılında yapıldı. Bizler de geçen sene yeniledik.”ÜCRETSİZ KURSLAR VERİYORUZ
“Sağlık hizmetleri burada veriliyor. Bütün mahalleli buradan alıyor sağlık hizmetini. Cenaze hizmetlerini burada veriyoruz. Çocuklara ücretsiz ders veriyoruz. Yaklaşık 150 çocuğa gönüllü öğretmenlerimiz bütün derslerden oluşan ücretsiz kurs veriyor. 38 çocuğa burs verdik bu sene. Başarılı ve gelir düzeyi düşük olan üniversite öğrencilerine düzenli burs veriyoruz. Yine mutfağımız var. Burada hayır yemekleri veriyoruz. Kurban kesiyor bazı vatandaşlarımız.”

CEM İBADETİMİZİ YAPIYORUZ
“Dernek de bu binada. Vakıf da. İnsanlar giyim eşyası, ev eşyası vs buraya getiriyorlar. Bizler de ihtiyacı olanlara dağıtıyoruz. Cem ibadetlerimiz burada oluyor. Kışın her Perşembe akşamı mutlaka cem yapıyoruz. Muharrem ayı boyunca her akşam iftar açma yemekleri veriyoruz. 12 gün boyunca cemlerimiz oluyor. Son gün tüm halkımızın katıldığı birlik cemi yapıyoruz.”

BİZE HAKSIZLIK YAPIYORLAR
“Cem evlerini hala ibadethane olarak tanımadılar. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruldu. Orada karar çıktı Cemevleri ibadethanedir diye. Ama yine de devlet Cemevlerini ibadethane olarak tanımıyor. Hiçbir yardım yapmıyor. Ne elektriğimizi ne suyumuzu ne doğalgazımızı ödüyor. Devletten yardım alamıyoruz. Bu da bize yapılan çok kötü haksızlık. Çünkü biz de bu devletin her türlü hizmetindeyiz. Vergimizi veriyoruz, askerliğimizi yapıyoruz. Devlete karşı olan sorumlulukların hepsini yerine getiriyoruz. Ama devletin bizim Cemevlerimizi hala ibadethane olarak görmemesi bizi yaralıyor. Asırlardır baskı yapıldı, yasaklama yapıldı. Yine de bu millet özünü unutmamış. Biz ibadetimizi Cemevinde yapıyoruz. Niye zorluyorlar.”

ESKİ, SUYUMUZU KARŞILIYOR
“Bazı belediyeler Cemevlerinin doğalgazını da suyunu da elektriğini de karşılıyor ama bizim Eskişehir’deki belediyelerimiz henüz bizim doğalgazımızı, elektriğimizi karşılamıyorlar. Yeni bir karar çıktı hükümette aydınlatmayı devlet karşılayacak diye. Sadece Büyükşehir Belediyesi ESKİ suyumuzu bedava veriyor ama elektrik ve doğalgazımızı kendimiz ödüyoruz.”

ALEVİLİKTE BASKI YOKTUR
“Bakıyorsun camilere temizlikçi gönderiyor belediye. İçini, dışını temizliyorlar. Ama bize öyle bir hizmet vermiyorlar. Oy vermeye gelince de şöyle diyeyim; biz de zorlama yok. Yani bizde oyunu şuna vereceksin diye baskı olmaz. Zaten Alevilikte baskı yoktur. Herkes hürdür. Ama aleviler Atatürkçüdür. Atatürk’ü çok sever.”

ALEVİLER SAYESİNDE AYAKTA
“Her zaman derim Aleviler olmasaydı Cumhuriyet Halk Partisi’de bir Anavatan gibi, Doğu Yol gibi tarihe karışmış gitmişti. Aleviler sayesinde ayakta duruyor. Ama CHP’den de bir destek görmedik şuana kadar. Hükümet oldukları dönemde de CHP bize destek olmadı.”200 BİN KİŞİYE BİR CEMEVİ YETERSİZ
“Eskişehir’de 800 bin nüfus var. Bizim tahminlerimize göre 200 bin Alevi var. Kendini saklayanlar var, Aleviliğini söylemeyenler var. 200 bin tane Alevinin bir tane Cemevi var şehirde. Buradan başka yok. Bizim en büyük ihtiyacımız ve bizim milletimizin beklentisi bir tane Çamlıca Mahallesine Cemevi. 1000 hane var Alevi olan Çamlıca’da. Bir de Gündoğdu Mahallesi ve Gökmeydan. Gündoğdu Mahallesinde Yahnikapan, Harmandalı, Sarıkavak, Karatepe köylerinden gelen insanlar var. Köyleri o tarafta diye yerleşmişler. Alevi yoğunluğu çok. Bir tane Cemevi de Gündoğdu’da ihtiyaç.”

TEPEBAŞI’NDAN ARSA İSTİYORUZ
“Devlet yardımı olmayınca paraya dayanıyor. Bizim halkımızda çok zengin yok. Para bulup Cemevi yapmaya gücümüz yetmiyor. Belediyelerden arsa talep ettik. Bir tane Çamlıca Mahallesi için Tepebaşı Belediyesi’nden arsa istedik. Ama bir türlü bir tane arsa tahsis edemediler bize. Çamlıca Mahallesindeki insanın cenazesini Gültepe’ye getirmesi zor oluyor. Cem ibadetine gitmek gelmek kolay değil. Uzak. Böyle böyle asimile oluyoruz.”

ÇOK BÜYÜK İHTİYAÇ
“Gündoğdu Mahallesinde Vergi Dairesi’nin yanında bir dernek, Burhan Sakallı döneminde bir arsa aldı.  Sonra kentsel dönüşüm var diye oraya bir türlü Cemevi yapamadılar. Bir tane Çamlıca’ya bir tane Gündoğdu’ya Cemevi yapmalıyız. Çok büyük ihtiyaç."

BURASI ÇOK DAR VE BASIK
“Tepebaşı’ndan arsa istiyoruz. Ama hala tahsis edemediler. Odunpazarı Gültepe’de bir arsa verdi. 650 metrekare ama 220 metrekare inşaat alanı gözüküyor imarda. Oraya bir Cemevi yapmak istiyoruz. Burası çok dar,  basık. Halkımızın rahatça ibadetini yapabileceği ibadethane yapacağız.”
 
BODRUMDA CEM YAPIYORLAR
“Vatandaşlar sürekli başkanım bir Cemevi lazım Çamlıca’ya diyorlar. Mesela Çamlıca’da da bir dernek var. Altında bodrum var. Üstünü lokal yapmışlar. Altındaki bodrum 30 metrekare var yok. Oraya inip cem yapıyorlar ya. Yazık günah bu insanlara.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi