300 bin ziyaretçi ağırlayacağız

Videoyu Aç 300 bin ziyaretçi ağırlayacağız
A
a

Anadolu Üniversitesince kurulan (AÜ) Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş öyküsünün belge ve eserlerle anlatıldığı Cumhuriyet Tarihi Müzesi, yeni yüzüyle 300 bin ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor.

 
Odunpazarı ilçesinde 1916'da inşa edilen ve Turan Numune Mektebi olarak kullanılan bina, 23 Nisan 1994'te üniversitenin hizmetine girerek Cumhuriyet Tarihi Müzesi oldu. 2013 yılından bu yana kapalı olan müze, AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ve ekibinin 1,5 aylık çalışması sonucu yenilenerek tekrar hizmete girdi. "Türk tarihindeki süreklilik" ve "milli devletin doğuşu" temaları üzerine yeni kurgusuyla misafirlerini ağırlayacak müzede, Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon ve Grafik Bölümü öğretim üyeleri ile öğrencilerinden oluşan ekip tarafından projeksiyon odaları, yeni görsel ve yeni vitrinler hazırlandı. Müzenin senaryosu, koreografisi yeniden tasarlandı.
Envanterinde 19'uncu yüzyıla ait tabancalar, tüfekler, kılıçlar ve çeşitli madalyalar ile Atatürk'e ait günlük eşyalar, yağlı boya portreler, Türk donanmasının geçmişte kullandığı gemilere ait maketler bulunan müzenin teşhir bölümlerine Çomaklı'nın girişimleriyle Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ), Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığından geçici olarak alınan bazı eserler eklendi. Restorasyon çalışmalarından önce yıllık ortalama 150 bin kişinin ziyaret ettiği müzenin yeni yüzü sayesinde bu sayının artması bekleniyor. AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, yaptığı açıklamada, köklü bir geçmişe sahip üniversitesinin tarihi de yaşatmak adına bir görev edindiğini söyledi. Çomaklı, Müzenin yeniden faaliyete geçmesi noktasında 3-3,5 yıllık bir restorasyon süreci ve 10 milyon lira gibi bir bütçe öngörüldüğünü vurguladı.
SÜREKLİLİK VURGUSU
AÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Cumhuriyet Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Dr. Kemal Yakut ise müzede Türk tarihindeki sürekliliğe vurgu yapmak istediklerini dile getirdi. Müzede Orta Asya'daki Türk devletlerinden Cumhuriyet dönemine kadar bir anlatımın yer aldığına dikkati çeken Yakut, şöyle devam etti: "Milli mücadelede Eskişehir'in de rolünü çeşitli görsellerle ve bilgilerle ziyaretçilere gösteriyoruz. Müzemiz hem yerel hem de ulusal çapta, milli kimliğin ve bilincin oluşumuna katkı sağlayan bir niteliğe sahip. Eskişehir ve çevre illerdeki ilk ve ortaokul öğrencilerinin gelip, müzemizde ders işlemelerini istiyoruz. Öğretmenlerimiz milli mücadeleyi Cumhuriyet Tarihi Müzesi'nde anlatsın." AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi