ABD'ye güvenli bölge yanıtı

Okunma: 302
Videoyu Aç ABD'ye güvenli bölge yanıtı
A
a

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin güvenli bölge önerisine cevap verdi. Çavuşoğlu, bunların görüşülmesinden önce ABD ile güvenin yeniden tesis edilmesi gerektiğini ve bunun için ABD'nin somut adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, ''Biz zaten buraların Suriye halkı için güvenli bölge olacağını söylemiştik. Paris'teki görüşmede ne demek istediğini sordum. Kendiside Tüm Suriye sınırında bir 10 kmlik güvenli bölge düşündüklerini ve 30 kmlik bir tampon bölge oluşturmayı kastettiğini söyledi. Daha önce Erdoğan güvenli bölge düşüncelerini söylemişti. Bizim anladığımız farklı onların ki farklı olabilir. Bizim her şeyden önce, güvenli bölge ya da ciddi bir konuyu samimi bir şekilde, görüşebilmemiz için önce güveni tesis etmemiz lazım. ABD'nin terör örgütüne verdiği silahlar, bize verilen sözlerin tutulmaması. Trump'ın sözleri, ABD'ye silah vermiyoruz demesinin yanında bunların uygulandığının görülmesi gerekiyor. Güvenin tesis edilmesi için ABD'nin somut adım atması gerekiyor.'' dedi.

ABD'NİN GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın telefon görüşmesi sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya da değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Sanırım o açıklama görüşme yapılmadan önce hazırlanmış. O nedenle tam gerçekleri yansıtmayan bir açıklama oldu. Onların farklı mazaretleri olabilir. Gerçeği yansıtmıyor" şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi