Alpu için ses verdiler

Okunma: 272
Videoyu Aç Alpu için ses verdiler
A
a

Odunpazarı Belediyesi Odunpazarı Kent Konseyi Bisiklet Çalışma Grubu ve Çevre Çalışma Grubu ile 350.org, iklim değişikliğine ve Alpu’da yapılmak istenen kömürlü termik santrale dikkat çekmek için #İklimİçinSesVer diyerek bisiklet turu düzenledi.

Odunpazarı İklim İçin Ses Ver’iyor adı ile düzenlenen etkinlik Odunpazarı Meydanı’nda başladı. “Bisikletini al, pedallayanlara katıl! İklim hareketinin sesi yerelden yükselir” çağrısının yapıldığı etkinliğe Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru ile çok sayıda vatandaş katıldı.
HUKUKA AYKIRI
Etkinlikte konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, şunları söyledi: “Çevrenin korunması demek, insan sağlığının korunması demek. İklim için ses ver grubu, bu noktada bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Eskişehir’de yapılmak istenen termik santral iklim değişikliğini tetikleyecek unsurlardan biridir. O nedenle termik santralin kurulmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunu iki açıdan düşünüyorum. Birincisi ekonomik değil. İkinci ise yapılan tüm işlemler hukuka aykırı. İki mahkeme kararı bu yönde bizim haklı olduğumuzu ortaya çıkardı. Bu mahkeme kararlarına rağmen termik santrali kurmaya ya da kurma çalışmalarına devam etmek gerçekten hukuku bilmemek, hukuka saygı göstermemektir. Anayasal bir suçtur. Bunun da herkes farkında olmalıdır. Çevreye duyarlı insanların daha da çoğalmasını diliyorum.”
TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ
Bisiklet turuna katılan Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru da, “Eskişehir’e bir yıldır termik santral yapılmak isteniyor. Kömürlü termik santral çevreye, doğaya ve insana zarar verecek ve iklim değişikliliğini tetikleyecek. Eskişehir’de kömürlü termik santral istemiyoruz” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi