Bakanlığı göreve çağırdı

Videoyu Aç Bakanlığı göreve çağırdı
A
a

Server Yayınlarından çıkan ve içerisinde gayrimüslimler hakkında ötekileştirici ifadeler bulunduran ‘Güzel Ahlak’ kitabının Eskişehir’de lise öğrencilerine dağıtılması ile ilgili konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “Bilimsel ve laik eğitimden uzaklaştıkça bu tür dernek ve vakıflara okullarda yer açılmaktadır. Bakanlık yetkililerini bir kez daha göreve çağırıyoruz” dedi.

HABER: MELTEM KARAKAŞ KAYA

 Server Yayınlarından çıkan ve okullar kapanmadan Eskişehir’de lise öğrencilerine dağıtılan ‘Güzel Ahlak’ kitabı, içindeki gayrimüslimlerle ilgili ifadelerden kaynaklı tepki topladı. Gayrimüslimlerle ilgili kitapta geçen ifadeler şöyle: “Örneğin kişi hasta olsa be bir gayrimüslim doktor ona soğuk su içmesi halinde bedeninin zarar göreceğini söylese buna güvenir. Soğuk su ne kadar lezzetli olsa da ondan kaçınır. Öyleyse bu kişiye şöyle söylenebilir: Mucizelerle desteklenmiş peygamberlerin sözleri, doktorluk iddiasında bulunan ve doktorluğu mucizelerle desteklenmemiş bir gayrimüslimin sözünden daha mı aşağıdadır?”ANAYASAYA AYKIRI
Söz konusu kitabın bütün liselerde dağıtıldığını söyleyen ve içindeki ifadelerin gayrimüslimleri ötekileştirdiğini söyleyen Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “Okullarda başta Ufka Yolculuk olmak üzere bir çok tarikatın kuruduğu dernekler sözüm ona hikaye ve fıkıh kitapları dağıtmakta. MEB ile yapılan protokollerin izinleri ile dağıtılan bu kitaplar da bir çok yanlış ve hatta insanlık onurunu zedeleyen Anayasa’nın temel ilkelerine aykırı ifadeler yer almaktadır. Bu kitapta da gayrimüslim doktor üzerinden toplumu ayrıştıran sözcükler bulunmaktadır. Bu kabul edilemez. Kaldı ki Osmanlı’nın mirasını yüceltme konusunda bir çok faaliyetlerde bulunanların ne kadar tarih bilgisine sahip olduğunu da görmekteyiz. Sadece demagojik alan yaratmakla meşgul olanlara II. Abdülhamit’ in özel hekiminin kim olduğuna bakmalarını öneriyorum.  Osmanlı Rumlarından olan halk arasında Mavroyani Paşa  olarak bilinen Spiridon Mavroyeni 1850’li yıllarda saray hekimi olarak atanıyor ve ölümüne kadar Sultan’ın ve Saray’ın özel hekimliğini yapıyor. Bilimsel ve laik eğitimden uzaklaştıkça bu tür dernek ve vakıflara okullarda bilerek kasıtlı olarak yer açılmaktadır. Bakanlık yetkililerini bir kez daha göreve çağırıyoruz. Bu ülkede insanlarını kutuplaştırmanın bir halkı veya dini mezhebi öne çıkarmanın sonuçları hepimiz açısından tarihsel olarak ortadadır” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi