Birlikte çözelim  

Videoyu Aç Birlikte çözelim  
A
a

Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Micheal Reiffenstuel, Eskişehir Sanayi Odası’nı (ESO) ziyaret etti.


Başkonsolosa, ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri Eskişehir sanayisi hakkında bilgi verirken özellikle ihracatçı ESO Üyelerinin vizeler alanındaki beklentilerini ve çözülmesi gereken konuları iletti.
VİZE TALEBİ
Görüşmede Eskişehir sanayisinin ihracat ile büyüyeceğini ve Oda olarak bu yönde bir strateji de izlediklerini belirten ESO Başkanı Kesikbaş, “180’e yakın ihracatçı firmamızın yüzde 50’si Avrupa ile çalışıyor. Ancak Avrupa’daki pazar potansiyeli düşünüldüğünde bu sayıyı daha da arttırmak istiyoruz ve bu yönde de önemli URGE Projeleri üretiyoruz” dedi. ESO Üyesi sanayicilerin Avrupa’ya ihracat yapma kapasitesinde olduğunu ifade eden Kesikbaş, “Ama bu noktada vize problemi uzun süreli kalmalarda karşımıza çıkıyor. Bazen iş bağlantıları gereği 3 hafta ve daha uzun süre kalmalarda vize sürelerinin uzatılması gerekiyor. Sizden, üyelerimizin en büyük beklentisi bu yönde ve ortak proje ile bunu geliştirebiliriz” diye konuştu.
TİCARET AÇILACAK
ESO’nun üyeleri için vize ön hazırlık işlemlerini yapabileceğini ve bunun da bir protokolle hayata geçirilebileceğinin üstünde duran Kesikbaş, “Böyle bir protokol ile gerekli tüm belgeleri burada yapabiliriz ve size ulaştığında bizden geldiğini bilirsiniz. Bu sayede yeni ticaret bağlantıları ve iş birliklerinin önünü daha çok açarız. Bundan ülke sanayilerimiz karlı çıkar” dedi. Görüşmede Başkonsolos Micheal Reiffenstuel, vize konusunun gündem maddelerinden biri olduğunun altını çizerek, “Öneriniz uygulanabilir ve üstünde çalışmaya değer. Bu yönde politikalar geliştirilebilir ve kurumsallaşmış bir çalışma yapabiliriz” dedi.
İŞ BİRLİĞİ ARTACAK
Eskişehir ve Almanya arasında ortak etkinliklerde yapılabileceğine değinen Reiffenstuel, “Ticaretimiz, ihracatımız geliştikçe kültürel iş birlikleri de artacaktır. Bunu da birlikte başarabiliriz” değerlendirmesinde bulundu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi