DEĞİŞİM ŞART

Videoyu Aç DEĞİŞİM ŞART
A
a

Milli Eğitim bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘2023 Eğitim Vizyonu Eskişehir İl Çalıştayı’nın açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Eğitimle alakalı değiştirmemiz gereken çok şey var” dedi.

Eğitim sisteminin geliştirilmesi için Hayat Boyu Öğrenme adı altında komisyonlar oluşturuldu. Komisyonlarda üniversiteden akademisyenler, il genelindeki devlet ve özel okulların müdürleri ile öğretmenler yer alıyor. Oluşturulan komisyonlar Milli Eğitim bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘2023 Eğitim Vizyonu Eskişehir İl Çalıştayı’nda bir araya geldi.
YOL HARİTASI
Çalıştay açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, “Eğitimle alakalı değiştirmemiz gereken çok şey var. Neresinden başlayacağımızı bilmiyoruz. 2023 eğitim vizyonu bakanlığımızın da söylediği gibi bir yol haritası. Tek bir amacımız var. Geleceğimizi emanet edeceğimiz ciğerparelerimizi iyi bir şekilde nasıl yetiştirebiliriz? Ana hedef bu. Ve onları dünyayla yarışır hale nasıl getiririz? Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak eğer dünyayla bir önder olmamız gerekiyorsa, bu geleceğimizi en iyi şekilde şekillendirdiğimizde olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
SINIFLAR ÇOK KALABALIK
Eğitim sisteminin yasal bir düzenlemeyle ana çerçeveye oturtturulduğunu belirten Cırıt, “Ama bunun içinin doldurulması lazım sizin bir çalışma düzeniniz var. Şu anki sistemde çok kalabalık sınıflarımız var. Eskişehir’de 36 okul ikili eğitim yapıyor. Sabahın köründe öğrenciler okula gidiyor ve ardından da akşam 17.45’te de çıkıyorlar. Şimdi bu sistem içerisinde bizim böyle yapamadığımız işleri oturtmamız mümkün değil. Bunlar biraz sıkıntılara yol açacaktır. Her yeni başlangıç sıkıntıyla başlar ama daha sonra yerine oturur” dedi. 
ÖĞRETMENDE TIKANDIK
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Eyüp Artvinli ise müfredat çalışmalarının 2004 yılında başladığını anımsatarak, “Bu işin üç ayağı var: müfredat değişikliği, öğretmen eğitimi ve öğrenme ortamlarının geliştirilmesi. Müfredat değişikliği az ya da çok yapıldı. Ama iş öğretmen eğitiminde tıkandı. Öğretmen eğitimi hep geçiştirildi. Ama bu işin merkezinde öğretmenler var. Öğretmen eğitimlerinin yerelde çok güçlü bir şekilde yapılması gerekiyor. 2023 vizyonu gelecekle ilgili bir şey. Geleceği düşüneceğiz” diye konuştu.
VAZGEÇEMİYORUZ
Öğrenci merkezli sınıf ortamının hazırlanması gerektiğine vurgu yapan Artvinli, “Bu üçüncü ayağa hiç gelinmedi. Yani bugün sıra düzeni kilise düzeni gibi. Avrupa bundan vazgeçti biz vazgeçemiyoruz. Bizdeki sıra düzeni sadece kiliselerde vardır. Ama eğitim sistemi gelişmiş ülkelerde sıra düzeni terkedilmiştir. Çocukların yüz yüze baktıkları, etkileşim içerisinde bulundukları kendi uğraş çabaları içerisine girdiği ortam vardır. Şimdi siz Türkiye’de çocukları arka arakaya oturtturursanız ya öğrencilerin enselerini görüyorlar ya da öğretmenin yüzünü. Sonra diyorsunuz ki aktif öğrenim yapacaksınız. Böyle bir şey yok. Bu işin iki boyutu var. Bir, bizim elimizde olanlar, iki bizim elimizde olmayanlar. Önce bu işe doğru bakmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi