DIŞA BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ

Videoyu Aç DIŞA BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ
A
a

Tarım ve Orman Bakanlığının hibe desteğiyle Eskişehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından kurulan 500 baş kapasiteli damızlık düve işletmesinin açılışı törenle yapıldı. 

Törende konuşan Vali Özdemir Çakacak, tarım ve hayvancılığın ekonomide çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, yerli üretime ve istihdama katkı sağlayacak işletmenin hayırlı olmasını diledi. Bir ülkenin beslenmede dışa bağımlı olmaması için tarım ve hayvancılıkta ilerlemekten başka seçeneğinin olmadığını dile getiren Çakacak, açılışı yapılacak işletmenin proje tutarının 4 milyon 162 bin lira olduğunu, bunun 2 milyon 81 bin lirasının tarım ve hayvancılığa dayalı hibe desteğinden karşılandığını bildirdi.

HEDEF İHRACAT
Vali Çakacak, konuşmasına şöyle devam etti: “Tarım ve hayvancılığın geniş bir etki alanına sahip olması nedeniyle tarım ve hayvancılık politikaları ülkelerin siyasal, sosyal ve ekonomik politikalarının önemli unsurunu oluşturmaktadır. Tarım ve hayvancılığın ülkemiz ekonomisindeki yeri çok ama çok önemlidir. Şu an yıllık 60 milyar dolar seviyesinde olan tarımsal üretimimizi ve 20 milyar dolar civarındaki tarımsal ihracatımızı önümüzdeki 5 yıl içinde 150 milyar dolarlık üretim ve 30 milyar dolarlık ihracat rakamına yükseltmek devletimizin ve hükümetimizin ana hedefidir. Eskişehir'de çiftçilerimize son 16 yıl içinde bitkisel üretim desteği, hayvancılık desteklemesi, kırsal kalkınma desteklemeleri, tarımsal yayım ve danışmanlık desteği olarak 1 milyar 530 milyon lira destek verilmiştir. Genç Çiftçi Projesi Hibe Desteği kapsamında da daha önce 462 büyükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır.”

DESTEK ARTACAK
AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay da tarım ve hayvancılığa dayalı hibe desteklerinin artarak devam ettiğini belirterek, et ve süt ürünlerindeki verimliliği arttırmaya yönelik önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Açılışa, Seyitgazi Kaymakamı Cüneyt Demirkol, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Ceylan, İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, Eskişehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Ali İhsan Çetin de katıldı.
1000
icon
Doğa Sever 23 Kasım 2018 20:13

Darısı ; restorasyon bekleyen Seyitgazi Kervansarayı ve Develik Hanın başına!

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi