DOĞRUSUNU GÖSTERİYORUZ

Okunma: 237
Videoyu Aç DOĞRUSUNU GÖSTERİYORUZ
A
a

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Alpu’ya yapılması planlanan termik santralle ilgili, “Biz bir şeye karşı çıkarken sadece karşı çıkmıyoruz; bu işin nasıl yapılabileceğini de gösteriyoruz” dedi.

Tepebaşı Belediyesi Muhtar İşleri Müdürlüğü’nün, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) işbirliği ile düzenlediği TEMA Eğitim Bağışı sertifika töreni gerçekleşti.
Muhtarlara yönelik düzenlenen TEMA Eğitim Bağışı programına katılan 91 mahalle muhtarına sertifikaları Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde takdim edildi. Doğa ve çevre eğitimleri çerçevesinde, her yaştan çocuğa farklı etkinliklerle yıl boyunca uzun süreli programlar uygulanıyor ve çeşitli konularda kısa süreli gerçekleştirilen farkındalık faaliyetlerini gerçekleştiriliyor. Sertifika törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Melih Savaş, Meclis Üyesi Zeynep Çetin, birim müdürleri ve çok sayıda muhtar katıldı.
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise yaptığı konuşmada TEMA’nın çevre adına yaptığı çalışmaların önemine değindi ve son günlerde Eskişehir kamuoyunda sıkça gündeme gelen termik santral konusuna dikkat çekti. Belediye olarak TEMA ile birçok çalışma gerçekleştirildiğini ifade eden Ataç, “Gündüzler’de planlanan termik santralin kurulmaması için sırt sırta TEMA ile çalışıyoruz. Termik santral yapılsın, yapılmasın demiyoruz ama yapıldığı yer çok önemli. Kuş uçuşu ile 25 km mesafede. Termik santraller genelde yer altından çıkarılan kömür ile çalışıyor ve elektrik elde ediliyor. Ama bu yanma işi hem bacadan çıkan zehir ile hem de sistemin soğutulması için kullanılan su ile gerçekleşiyor. Bu su ya yer altından ya da civarda akarsu varsa oradan alınıyor. Bunların hepsi sıkıntılı işler. Ayrıca o kömürün bir de külü var. Biz bir hesap yaptık; yılda yaklaşık 30 tonluk yani 55 bin kamyon atık ortaya çıkıyor. Kullanılan akaryakıtı, lastiği, yollara düşmesi, trafiği… Yüz yıllardır kullandığımız verimli toprakları feda etmeye değer mi! Sadece o değil; yerdeki böcekten, havadaki kuştan, çocuğumuzdan, ağaçlarımıza kadar her şeye zararı var. Bugün Türkiye’de bunun çok örneği var. Yatağan’da, Zonguldak’ta var. Seyitömer’e yakın küçük bir yerde var. Bugün enerji kazanmak için temiz, yenilenebilir enerji var. Allah bize öyle bir güneş vermiş ki faydalanmasını bilmeliyiz. Eskiden su akar, Türk bakar diye bir laf vardı. Şimdi de güneşe bakıyoruz. Arkadaş, bu kadar riskli bir şey yapacağına, güneş ile istediğin enerjiyi elde edebilirsin. Bugün enerji tarlaları kurulmaya başlandı. Allah’a çok şükür enerji konusunda belediyemiz Türkiye’de örnek belediyelerden bir tanesi. Güneş enerjisinin nasıl kullanılacağını Türkiye’ye gösteren bir belediyeyiz. Biz bir şeye karşı çıkarken sadece karşı çıkmıyoruz; bu işin nasıl yapılabileceğini de gösteriyoruz. Neden kalitesiz bir kömürü çıkarıp onu yakalım ve dumanından külüne kadar her şeyiyle zararlı olan bir yolu neden tercih edelim? Ama işin altında başka şeyler varsa onu bilemiyoruz. Geçen gün gazetede okudum üzüldüm. Alpu belediye başkanı bir turistik tesisi tanıtır gibi termik santralin reklamını yapmış. Arkadaş demek ki sen hiçbir şey bilmiyorsun. Bilmiyorsan hiç olmazsa sus da insanlara yanlış bilgiler verme. İnanın, çözümü olmayan bir tehlikeli döneme gireriz ve bir daha geri dönemeyiz. Bunu başından önlemeye çalışacağız. Karşı taraftan “Sadece bunlar karşı çıkmasını bilir” diyorlar. Biz çözüm önerilerini de, yaptığımız şeyleri de anlatıyoruz” sözlerini kullandı.
Ataç’ın konuşmasının ardından TEMA Vakfı İl Temsilcisi Ergun Mutlu, eğitim bağışı konuşmasının yanında termik santralin zararlarını anlatan bir sunum ve film gösterimi gerçekleştirdi. Programda daha sonra uzun dönemler hizmet vermiş 6 kıdemli muhtara plaket taktim edildi. 91 mahalle muhtarına ise eğitim çalışmalarına sağladıkları katkılardan ötürü sertifika verildi.Program, çektirilen toplu fotoğraf ile sona erdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi