Dolar gece yarısı 4.80 liranın üzerini gördü

Okunma: 276
Videoyu Aç Dolar gece yarısı 4.80 liranın üzerini gördü
A
a

Dolarda gece yarısı yaşanan sert hareket kurları 4.80 lira üzerine taşıdı ve dolar yeni tarihi zirvesine ulaştı. Sonrasında hafif bir gevşeme görülürken, dolar sabah saat 07.30'da ise 4.75-4.76 TL seviyelerinden el değiştirdi. İşte 23 Mayıs güncel dolar fiyatı, kuru...

Dünü yüzde 1.8'lik artışla 4.57 TL seviyesinden tamamlayan dolarda gece yarısı Asya piyasalarında hızlı hareketler yaşandı. Dolar kuru 4.8203 TL'ye kadar çıkarken, euro ise 5.7241 TL'yi gördü.

Bu sabaha bakıldığında ise hareketin tarihi zirvenin hemen altında devam ettiği görülüyor. Dolar kuru 4.75 TL seviyelerinden el değiştirirken, euro ise 5.5950 TL oldu.

Dün gece Türk Lirası'na ne oldu?

Business HT'de yer alan habere göre, Japon bireysel yatırımcıların Türk Lirası uzun pozisyonlarında stop-loss seviyelerinin tetiklenmesiyle hızlı bir hareketin yaşandığı konuşuluyor.

Dolar/TL dün gece tarihte ilk kez 4,82'yi aşarken döviz masalarında hızlı hareketin arka planı tartışılmaya devam ediyor.

Piyasada Japon bireysel yatırımcıların Türk Lirası uzun pozisyonlarında stop-loss seviyelerinin tetiklenmesiyle hızlı bir hareketin tetiklendiği tezi öne çıkıyor.

Bu noktada Tokyo merkezli Gaitame Research CEO'su Takuya Kanda, gelişmelerin perde arkasını şu şekilde anlattı:

"Türk Lirası tarihte ilk kez 24 yen seviyesinin altına düşünce Japonya'da kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar stop-loss çalıştırmaya başladı. Çarşamba gecesi hızlanan işlemlerle liranın değer kaybı bir anda yüzde 3'ü aştı. Bu durum Güney Afrika Randı ve Endonezya Rupi'sine de negatif yansıdı."

Japon yatırımcıların Türk Lirası'nda yene karşı 15 Mayıs haftasında 323 bin 357 kontrat net uzun pozisyonu bulunuyordu. 2017 sonunda 266 bin 955 kontrat uzun pozisyon vardı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi