ES TV Frekans Güncellemesi destek hattı açıldı

Dünya tanısın

Okunma: 230
Videoyu Aç Dünya tanısın
A
a

Odunpazarı Belediyesi tarafından ‘Deniz Köpüğü’ sloganı ile düzenlenen Lületaşı Festivali için Tarihi Odunpazarı Meydanı’nda açılış töreni düzenlendi.

Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Lületaşı Festivali’nin açılış töreni, ‘Lületaşı Yaşamalı Paneli’nin ardından Odunpazarı Meydanı’nda yapıldı. Panelistler ve panel katılımcıları festival alanına Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nden yapılan kortej yürüyüşü ile geldi. Gerçekleştirilen törene CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Can Ayday, TMMOB Maden Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ümit Yıldırım, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Levent Özbunar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
LÜLETAŞIMIZ
YOK OLMASIN
Festivalin açılış töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ‘Lületaşı Yok Olmasın’ başlıklı panelde lületaşı ile ilgili çok ciddi tartışmalar ve konuşmalar yapıldığını söyledi. Artık festival aşamasına geçildiğini belirten Başkan Kurt, Lületaşının Eskişehir için önemli olmasına rağmen unutulduğunu ifade etti. Bu taşın bütün dünyada Eskişehir taşı olarak tanınmasının Eskişehirlilerin birinci görevi olduğunu kaydeden Başkan Kazım Kurt, “Bunu yıllar önce Eskişehir’de bir festival düzenlenmiş, 3-4 yıl da üst üste yapılmış; ama unutulmuş. Aynı taş gibi, maden gibi unutulmuş. Biz artık lületaşını unutturmak istemiyoruz” dedi. Termik Santral çalışmalarına da değinen Başkan Kurt, “Alınmış olan bir kararla lületaşı madenin çıkarıldığı ocakların üstüne bir termik santral yapılmak isteniyor. Yanlış bir karar olduğunu bütün Eskişehir söylemişken, mahkemeler kararın yanlış olduğu doğrultusunda yürütmeyi durdurma kararları verirken bu termik santrali yapma inadı yanlıştır. Vazgeçilmesi gereken bir karardır, çünkü önce lületaşımızı bitirecek sonra da çevreye verdiği zararla Eskişehir’imizi bitirecektir” diye konuştu. Açılış konuşmalarının ardından Kuzey Kafkas Kültür Derneği Folklor Ekibi, Kırım Tatar Derneği Folklor Ekibi ve Odunpazarı Belediyesi Halk Dansları Ekibi halk oyunları gösterisi yaptı. Halk dansları gösterilerinin ardında Odunpazarı Belediyesi Kültür Müdürlüğü müzik ekibi müzik dinletisi verdi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi