EĞİTİM YAPBOZA DÖNDÜ

Videoyu Aç EĞİTİM YAPBOZA DÖNDÜ
A
a

Pedagojik formasyonun kaldırılacağı yönündeki söylemlere tepki gösteren Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “Eğitim sistemini yapboza çevir sonrada faturayı öğretmene kes” dedi. 

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, geçen günlerde Anadolu Üniversitesini ziyaret eden MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı’nın pedagojik formasyonun kaldırılacağı yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.
Alkan, “Eğitimdeki yanlış politikaların faturasını öğretmene kestiler. MEB bürokrasisi ülkede eğitimde yaşadığımız yıkım politikalarından sorumlu değilmişler gibi öğretmenleri hiçbir bilimsel ve objektif kriter olmadan sınıflandırmaya tabii tutmuşlardır. Sayın Safran yaptığı konuşmada 1 milyonluk öğretmen camiasını tasnifleyerek adeta eğitimdeki enkazın sorumlusu ilan etmiştir.  300 bin öğretmenin iyi, 300 binin ‘ ‘biz bu işi yaparız’ diğer 300 binin ise umudunu kestiğini ‘kuma saplanan araç gibi patinaj’  yaptığını vurgulamıştır. MEB bürokratı nasıl olurda öğretmenleri ‘Başarısızlar, isteksizler, başarılılar’ sınıflandırmasına tabii tutarak algı oluşturmaya çalışır. MEB öğretmenleri işine yabancılaştırmıştır. Morali bozuk bir kitle yaratmıştır. Evet, bu ülkenin bir eğitim sorunu var. Bu sorunu çözmek öyle ayaküstü yapılacak açıklamalarla olamaz. Piyasaya terk edilen, kamusal, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşan politikalar ile de hiç çözülemez. Üniversitelerin akademik özerklikleri ortadan kalkmışken öğretmen yetiştirme politikalarını tartışmaya açmak sadece topu taca atmaktır” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi