EN İYİ NASİHAT ÖRNEK OLMAK

Videoyu Aç EN İYİ NASİHAT ÖRNEK OLMAK
A
a

Özel EOSB Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde yetişen öğrencilere sanayicilerin destek olmasını isteyen Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, “En iyi nasihat örnek olmak” dedi.


EOSB Başkanı Nadir Küpeli, ES TV’de yayınlanan Vaziyet Özel programında Ali Baş ve Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde açtıkları Özel EOSB Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nin organize sanayi bölgesine nitelikli eleman yetiştireceğini söyleyen Küpeli, “Ülkemizde işsizlik var diyoruz. Ama bizim fabrikalarımızın hepsinin önünde eleman alınacak diye de ilanlarımız var. Bu ikisi birbirine tezattır. Hem işsizlik var hem de biz eleman bulamıyoruz. Nitelikli personel bulamıyoruz” diye konuştu.
PIRIL PIRIL OKUL
Okulun faaliyete geçtiğini ve 100 tane öğrencisi olduğunu ifade eden Küpeli, “Bir gün Eskişehir Milletvekilimiz Nabi Hoca Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyarete gelmişti. Bu niyetimden bahsettim kendisine. Sonra Nabi Hoca bunu Milli Eğitim Bakanımıza söylemiş. Milli Eğitim Bakanlığı da beni aradı ve Ankara’ya davet etti. Yönetim kurulu olarak gittik. Anlattık projeyi. Bakanımız beğendi hatta ‘Birlikte yapalım bunu. Öğretmen konusunda yardımcı olalım size’ dedi. Bölgemizde sanayicilerimize anket yaptık ve ankette makine teknolojileri ile ilgili bölümün açılmasına ilişkin bir sonuç çıktı. Ve Mayıs ayında temeli atıldı üç ay içinde bitirdik. Eskişehir Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüz çok destek oldu. Okul bitti pırıl pırıl bir okul oldu. 100 tane öğrencimizin hepsi doldu. Okulumuza talep yüzde 200. Boş kontenjanımız yok. Bu yıl öğrencilerin üniformalarını bile biz aldık. Önümüzdeki sene için böyle bir kararımız yok. Ama servis ve yemek ihtiyaçlarını biz ücretsiz karşılıyoruz. 9 tane öğretmen var” ifadelerini kullandı
SANAYİCİYE SESLENDİ
Sanayicilere seslenen ve açtıkları meslek lisesinde okuyan öğrencilere destek olmalarını isteyen Küpeli, “Bu okulun ilk mezunları çok önemli. Bundan sonraki gençler ve sanayiciler için rol model olacak. Orada başarısız olmak gibi bir lüksümüz yok. Sanayicilerden ricalarım var. Çocukların zamanı geldiği zaman stajlarına imkân sağlamaları. Fabrikalarda yapsınlar stajlarını. Sadece kağıt üzerindeki eğitimle bir yere kadar başarılı oluyorsunuz. Diğeri ise mezun olduktan sonra onların istihdam edilmeleri önemli. En önemlisi de bizim okulumuzda düzenlediğimiz seminer, kongre vs. gibi işlerde oraya kadar gelip tecrübelerini insanlara anlatsınlar. Çünkü geçmişten bugüne baktığımız zaman ben meslek lisesi mezunlarının perişan olduğunu görmedim. Birilerine muhtaç olduğunu görmedim. Bende meslek lisesi mezunuyum. Bu çocuklara bunların anlatılması lazım. En iyi nasihat örnek olmak” ifadelerini kullandı.
BURS VERİYORUZ
Meslek lisesinde okuyan öğrencilere burs verdiklerini vurgulayan Küpeli, “Ben de kendi çocuğumu bu okula seve seve gönderirim. Çok başarılı olacağına eminim. Öğrencilerimize burs da vereceğiz burada. Verdiğimiz burslar mezun olduktan sonra organize sanayi bölgesinde asgari iki yıl çalışmaları koşuluyla karşılıksız olacak” diye konuştu. Öğrencilerin kalacak yer sorununu da çözdüklerini anlatan Küpeli, “Barınmaya ihtiyacı olan çocukları da kendi okulumuzun hemen yanında barındıralım” şeklinde konuştu. “Önümüzdeki sene 300 tane öğrenci almayı düşünüyoruz” diyen Küpeli, “Dört sene sonra 900 öğrenci mezun olmuş olacak. Bizim bölgemizde yaklaşık 42 bin çalışan var. Bunların içinden her sene 2 bin-3 bin kişi emekli oluyorsa ona göre ihtiyaç oluyor. Artı yeni kurulan fabrikalardan dolayı da tabi ihtiyaç var” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi