EV SAHİBİ YAPACAĞIZ

Videoyu Aç EV SAHİBİ YAPACAĞIZ
A
a

Bir dizi ziyaret için kentimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Eskişehir’e 16 yılda 4 milyar 155 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi. Bakan Kurum, “ Eskişehir’de bin sosyal konut üreteceğiz. Konutlarımızı Tepebaşı, Zincirlikuyu, Odunpazarı ve Mamuca’da inşa edeceğiz” dedi.


BİN SOSYAL KONUT
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Cumhur İttifakı’nın MHP’li Mihalıççık Belediye Başkan Adayı Ali Yörük’ün seçim koordinasyon merkezinin açılışında konuştu. Yerel seçimlerin, ‘gönül belediyeciliği’ seçimleri olacağını belirten Kurum, “Kapı kapı, dükkan dükkan, ev ev dolaşarak gönüller fethedeceğiz. Yerel seçim akşamı inşallah Eskişehir’imiz de gönül belediyeciliğiyle tanışacak” ifadelerini kullandı. Eskişehir’e 16 yılda 4 milyar 155 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 216 milyon lira tutarındaki yatırımlarının ise sürdüğünü aktaran Kurum, “67 ilimizde inşa edeceğimiz 50 bin sosyal konut uygulamasının talep toplama işlemlerine başladık. 3 gün içinde TOKİ sosyal konutlarına gelen talep sayısı 25 bini aştı. Bu projeyle Eskişehir’de de bin sosyal konut üreteceğiz. Konutlarımızı Tepebaşı, Zincirlikuyu, Odunpazarı ve Mamuca’da inşa edeceğiz. Vatandaşlarımızı kira öder gibi ev sahibi olacak” diye konuştu.
KADINLARIN YANINDAYIZ
Mihalıççık ziyaretinin ardından AK Parti Tepebaşı İlçe Başkanlığınca Yusuflar Mahallesinde düzenlenen fidan dikim töreninde konuşan Kurum, Milli Mücadele döneminde Cumhuriyet’in kurulmasında kadınların büyük emeklerinin olduğunu söyledi. Kadınların her zaman AK Parti hükümetinin yanında ve destekçisi olduğunu belirten Bakan Kurum, şöyle devam etti: “2004 yılında kadınlarımızın iş gücüne katkısı yüzde 20 iken, bugün iş gücüne katkınız yüzde 35'lere geldi. İnşallah çok yakın zamanda bu oranı daha da üst seviyelere getirmek suretiyle, ailenin çatısı olan kadınlarımızın evlerimize verdikleri, sokaklarımıza, mahallelerimize verdikleri emekleri biz çok daha yukarılara taşımak istiyoruz” Bakanı Kurum, “Biz çevreci bir parti, çevreci bir hareket olarak Türkiye'nin en büyük çevre projesini yaptık, Sıfır Atık projesini yaptık. O da bir kadın hareketidir. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürüttüğümüz Sıfır Atık projesini 14 bin kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçirdik, dalga dalga büyütüyoruz” dedi.
YATAY ŞEHİRLEŞME
Ziyaretlerinin ardından Kurum, İl Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı’nın ardından yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye genelinde başlattığı 50 bin konutluk sosyal konut projesine 25 bin 197 kişinin başvurduğunu kaydetti.
Başvuruların gelecek haftadan itibaren de devam edeceğini anlatan Kurum, “19 Nisan'a kadar sürecek. Tüm Türkiye'de 'Yatay şehirleşmeyle yükselen Türkiye' sloganıyla çıktığımız bu projede Eskişehir’imize de bin konut yapıyoruz. Zemin artı 4-5 katı geçmeyecek, yatay mimari anlayışıyla Eskişehir’in özünü, kültürünü yansıtacak bu proje de iki ayrı bölgede yer alıyor. Tepebaşı-Zincirlikuyu’da 500 adet, diğeri de Odunpazarı-Ihlamurkent mevkiinde 500 adet konut yapacağız. Eskişehir’deki 2+1 konutların taksitleri 475 bin liradan başlıyor ve 3+1 konutlarımız da 929 lira taksitle 240 aya varan vadelerimiz var” diye konuştu.
İKİ MİLLET BAHÇESİ 
Kurum, her ile bir millet bahçesi yaptıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Hedefimiz 2023 yılına gelindiğinde kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkartmaktır. Bu doğrultuda sadece illerimizde değil, ilçelerimizde de millet bahçesi uygulamaları yapıyoruz. Eskişehir'de stadın olduğu yerde gerçekten hem kente ve Eskişehirli vatandaşlarımıza yakışacak 55 bin metrekarelik alanda çok örnek bir millet bahçesinin ihalesini ve bugün de o ihalenin yer teslimini yaptık. 2019 yılı içinde bitirmeyi planladığımız bu alanda yaklaşık 2 bin metrekarelik bir gölet, içinde millet kıraathanesi, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, çayır dinlenme alanları, etkinlik alanları ve altında yaklaşık 600 araçlık otoparkı var. Bu otopark tamamen yerin altında olacak. Üstünde vatandaşlarımızın, çocuklarımızın, gençlerimizin gezip, dolanacağı dinlenme alanlarının dışında hiçbir yapı yok. Bu projenin içinde Eskişehirspor'umuzun hatıralarını yaşatmamız gerekiyor. O anlamda da santra çizgisinin bir örneğini millet bahçesinde koruyacağız. Karapınar Vadisi'nde daha önce rekreasyon alanı olarak belediyeye tahsisini verdiğimiz alanın da millet bahçesi yapılması için projelerimizi başlatıyoruz. Buraya da yaklaşık 60 bin metrekare alan içinde Alparslan Türkeş Millet Bahçesi’nin yapımı için AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Volkan Doğan'a destek olacağız.” Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerini kapsayan Frigya Vadisi Projesi'nin bulunduğunu belirten Kurum, binlerce yıllık yerleşimlerin gün yüzüne çıkartılması ve turizme kazandırılması amacıyla üç ilin valiliğiyle projeyi yürüttüklerini bildirdi.
ŞEHRE KAZANDIRACAĞIZ
Bakan Kurum, 81 il valiliklerine yolladıkları genelgeyle 3 ay içinde kentlerdeki riskli bina ve alanları bildirmelerini istediklerine değinerek, söz konusu yerlerde acil öncelikli alanlardan başlayıp kentsel dönüşümü yürütmeyi amaçladıklarını anlattı. Eskişehir’de 8 mahallenin, 56,5 hektarlık alanın daha önce riskli alan ilan edildiğini hatırlatan Kurum, şunları söyledi: “6 bin 837 bağımsız bölümü, yaklaşık 25-30 bin kişiyi ilgilendiren bu alanda bugüne kadar maalesef bir faaliyet gösterilemedi. İnşallah bundan sonraki süreçte hem Tepebaşı Belediyemiz, hem Odunpazarı Belediyemiz hem de Büyükşehir Belediyemizle bu 25-30 bin Eskişehirli vatandaşımız ilgilendiren riskli alanın dönüşümünü yapmak istiyoruz. Bunu vatandaşımızın rızası çerçevesinde yapacağız. Yatay mimari anlayışıyla, özümüzü, kültürümüzü yansıtacak bir proje olacak. Bu projenin içinde yeşil alanlar, sosyal donatılar olacak. Vatandaşımız isterse kendi dönüştürsün, biz kredi faizi desteği verelim. İsterse bize 'TOKİ ile siz dönüştürün.' desin yine yanlarındayız ya da belediyelerimize destek vermek suretiyle bu dönüşümü yapmak istiyoruz. Şehrin içindeki sanayi alanlarını şehrin dışına çıkartma projemiz var. O anlamda Eskişehir'deki hem Gündoğdu hem de Küçük Sanayi alanlarının da şehrin dışına çıkartılması ve mevcut yaklaşık 600 bin metrekarelik alanda da doğru ve yatay şehircilik anlayışıyla bu alanları şehre kazandırmak istiyoruz.”
EV SAHİBİ YAPIYORUZ
Bakan Kurum, “Türkiye genelinde başlatılan TOKİ'nin sosyal konut projesine ne kadar başvuru bekliyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Ben 400-500 bin talep bekliyorum. Türkiye çapında böyle bir talep bekliyoruz. İlk etapta 50 bin konutu yapacağız. Akabinde yıllar itibariyle bu projelerin sayısını artırmak suretiyle alt gelir grubu, orta gelir grubu, emeklilerimize, içinde gazilerimiz ve şehit ailelerimize yönelik kontenjanlar da var, bu süreci tamamlamak istiyoruz. Türkiye genelinde taksitler 388 liradan başlıyor, Eskişehir’de 475 lira, iline göre taksit tutarı değişiyor. En pahalı İstanbul galiba, 580 lira. Kiradan daha az. Asgari ücretle geçinen vatandaşlarımızın ev sahibi olabilmelerinin önünü açıyoruz.” Konuşma sırasında Vali Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan ve Emine Nur Günay ile Cumhur İttifakı'nın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Burhan Sakallı ile diğer ilgililer hazır bulundu. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi