GERÇEK BİR KAHRAMAN

Videoyu Aç GERÇEK BİR KAHRAMAN
A
a

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Karşıyaka Belediyesi’nin düzenlediği ‘Yerel Yönetimlerde Sağlık Hizmetleri’ başlıklı panele katıldı. Programda konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Ahmet Başkanımızın yaptığı gerçek bir kahramanlıktır” dedi.


Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın yönettiği panelde, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Op. Dr. Fatih Sürenkök ve İBB Toplum Sağlığı Daire Başkanı Dr. Orhan Sertaç Dölek konuşmacı olarak yer aldı.
PROJELER KONUŞULDU
Çarşı Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirilen panelde; yerel yönetimler tarafından hayata geçirilen örnek projeler ve sağlık hizmetlerini iyileştirmek adına yapılabilecek çalışmalar konuşuldu. Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen 14’üncü İnsan Yerleşimleri Küresel Forumu’nda ‘Akıllı Kent Gelişimi’ kategorisinde Küresel Model Ödülü’nü alan Başkan Ataç, yaptığı sunumda, sağlıklı yaşam adına ilçede değişim ve gelişim yaratan hizmetlerinden örnekler verdi. Yaşam Köyü, Alzheimer Konuk Evi, Belde Evleri, Şirintepe Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Evde Bakım Hizmetleri ve Tepebaşı Kent Enstitüsü gibi uygulamalarını anlatan Ataç, Remourban-Akıllı Kent Projesi hakkında da bilgiler verdi.
TÜRKİYE’DE EŞİ YOK
Başkan Ataç, “Projelerimizin sunumuna Yaşam Köyümüzü anlatarak başlamak istiyorum. Burası TOKİ’nin yaptığı bir yer. TOKİ arsaları aldı ve satalım, para kazanalım diye bize 57 tane villa verdi. Burası yapıldığında alzheimer hastaları için gerçekleştirmek istediğimiz tesis projesi aklımıza geldi. Hazır alanımız da varken yapalım dedik ve önce bir bina ile başladık. Daha sonrasında da hayırseverlerimizden rica ederek diğer binalarımızı da yaptırmaya başladık. Zamanla da tesisimiz alzheimer hastaları için tam kullanışlı bir alan oldu. Şu an 170 hastanın gece gündüz kalabileceği bir sistem haline geldi. Bu tesis içinde ilkokul, toplantı salonları, montaj atölyesi, sağlıklı yaşlılar konukevi hobi merkezleri, fizik tedavi merkezleri de var. Burası pek çok sosyal bileşeni ile Türkiye’de eşi olmayan bir projedir” dedi.
KİMSE DEVRİREMEZ
Diğer örnek projeleri hakkında da bilgiler veren Başkan Ataç, konuşmasına söyle devam etti: “Tepebaşı’nda hayata geçirdiğimiz bu gibi projeler neticesinde Eylül ayının başında Etiyopya’da düzenlenen İnsan Yerleşimleri Küresel Forumu’na katıldık. İnsan odaklı projelerimizle ‘Küresel Model Ödülü’ne layık görüldük. Cemil Başkanım ile birlikte de güzel işler yapacağız. Kendisi örnek projeleri Karşıyaka’da hayata geçirecek. Ben Eskişehir ve İzmir’i her zaman kardeş şehir olarak görürüm. Eskişehir ve İzmir yan yana durduğu sürece kimse bizi deviremez” diye konuştu.
ÖRNEK ALACAĞIZ
Sağlık alanında hayata geçirecekleri projeleri anlatan ve Tepebaşı Belediyesi’nin başarılı projelerini de örnek alacaklarını söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, şunları söyledi: “Doğru, yerinde ve ihtiyaca yönelik hizmetler üretebilmek adına kentimizin sağlık profilini çıkaracağız. Çocuklarımız için ağız ve diş sağlığı polikliniği açacağız. Tepebaşı’nda bu merkezi kuran, 45 bin çocuğun ısrarla o merkeze taşınıp muayene edilmesini ve büyük çoğunluğunun da tedavi edilmesini sağlayan Ahmet Başkanımızın yaptığı gerçek bir kahramanlıktır. Kendisini örnek alacağız. Ahmet Başkanımın anlattığı Alzheimer Konuk Evi inanılmaz bir yer. Biz de o kapsamda olmasa da alzheimer hastalığına yönelik olarak günlük bakım ve önleyici tedavi amaçlı bir merkez oluşturacağız. Bu ve benzeri pek çok proje ile daha sağlıklı bir topluma yatırım yapacağız.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi