Hastalarımıza yeterli süre ayırmak istiyoruz

Okunma: 258
Videoyu Aç Hastalarımıza yeterli  süre ayırmak istiyoruz
A
a

Hamit Güçlüer, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin kamu hastanelerinde muayene randevularını 16:00’dan 16:30’a uzatmasını eleştirerek, “Bir an önce hastalarımıza yeterli süre ayırmamıza olanak sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Hamit Güçlüer, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin kamu hastanelerinde muayene randevularını 16:00’dan 16:30’a uzatmasına tepki gösterdi. Güçlüer, “Bilindiği gibi kamu hastanelerinde randevular, uzun bir süredir 10 dakikada bir verilmektedir. Hastayı tanımak, hastalık öyküsünü almak, geçmiş tedavilerini, tetkiklerini değerlendirmek, muayene etmek, hastayı bilgilendirmek için sözde yeterli görünen süre asla bizlerin kabul etmediği süredir. Dünya Sağlık Örgütü bir hastaya ayrılması gereken süreyi ortalama 20 dakika olarak belirlemiştir. 8 saatlik mesaide sadece poliklinik hastası değerlendiren bir hekim için bunun karşılığı yaklaşık 23 hastadır. Fakat bazen bir poliklinik hekiminin muayene ettiği hasta 100’ ulaşmaktadır” dedi.

HASTANELER İŞLETME GİBİ
Sistemin çok hasta başvurusu üzerinde döndüğünü ve bu sebeple koruyucu sağlık hizmetinin de verilemediğini söyleyen Güçlüer, “Artık birer işletme kabul edilen hastaneler de, ranttan başka bir şey değildir. Hastaneler başvuran hastalar sayesinde mali varlığını sürdüren kurumlara dönüşmüştür. Yeni başlatılan ek randevu uygulamasından hızla geri dönülmelidir. Bir an önce hastalarımıza yeterli süreyi ayırmamıza olanak sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi