HAYALİ PROJELER VAAT ETMİYORUM

Okunma: 197
Videoyu Aç HAYALİ PROJELER VAAT ETMİYORUM
A
a

  Büyükşehir Belediyesi  Şehir Hastanesi ile 75. Yıl ve Sultandere Mahallelerine gidecek olan tramvay hattının yapımına başladı. Törende konuşan Başkan Yılmaz Büyükerşen; “Ben, öyle hayali bilgisayar resimleriyle, hayali projeler açıklamayı, vaat etmeyi sevmiyorum” diyerek, AK Parti’ye göndermede bulundu.


Önceki gün çöplerden elektrik enerjisi üretim tesisini görkemli bir törenle hizmete açan Büyükşehir Belediyesi dün de Şehir Hastanesi ile 75. Yıl ve Sultandere Mahallelerine gidecek olan tramvay hattının yapımına başladı.
Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük yatırımlarından biri olan Tramvay Projesi’nde, 6. etap hatların yapımı başladı. Dün temeli atılan tramvay hattı önce, Emek-71 Evler’den Şehir Hastanesi’ne ardından da, Şehir Hastanesi’nden 5,2 kilometrelik devam hattıyla Sultandere ve 75. Yıl Mahallelerine ulaşacak. Temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Sizler, tramvay hatları için temel atma törenlerine artık alıştınız. Ama sözlerimin hemen başında ifade edeyim, bu temel atma törenimiz ne ilk ne de son. Önümüzdeki günlerde yeni hatlarımızın temel atma törenlerinde yeniden buluşacağız. Şu an temelini atacağımız bu hat, Emek-71 Evler Tramvay hattımızdan Şehir Hastanesine gidecek 3 kilometrelik ilk bölüm. Bu hat, Şehir Hastanesi’nden 5,2 kilometrelik devam hattıyla Sultandere ve 75. Yıl Mahallelerimize ulaşacak. Böylelikle, halkımızın Şehir Hastanesi’ne ulaşımıyla ilgili önemli bir hizmet yapılmış olacak. Ayrıca, Sultandere Mahallesi ile 75. Yıl Mahallesi de tramvaya kavuşmuş olacak” dedi.
Diğer mahallelerdeki vatandaşların da tramvayın kendi bölgelerine gelmesini istediğini belirterek; “Ancak, tramvay hatlarının yapım maliyeti son derece yüksek. O nedenle de kısa sürede hayata geçirmek, daha doğrusu peş peşe yeni hatlara başlamak çok kolay değil. Üstelik hükümet, bazı şehirlere Bakanlık kanalıyla yaptığı hatları bizim şehrimize yapmadığı için, Büyükşehir Belediyesi olarak kendi olanaklarımızla yapıyoruz. Bugün temelini attığımız bu hat, 6’ncı etap olarak adlandırdığımız projenin ilk hattı. Bu hattın ardından, Çarşı ile Kumlubel Mahallemizi bağlayacak yeni bir hattın daha yapımına başlayacağız. O hattın temelini de önümüzdeki günlerde atacağız. Kumlubel hattı, tramvayın ileride Esentepe, Sütlüce, Yeşiltepe gibi Çevreyolunun kuzeyinde bulunan mahallelere ulaşmasının da çıkış noktası olacak.Çalışmalar  tamamlandığında toplam hat uzunluğumuz 61,1 kilometreye ulaşmış olacak. Alımını gerçekleştirdiğimiz ve gelmeye başlayan 14 yeni tramvayla birlikte tramvay filomuzdaki araç sayımız 47’ye ulaşmış olacak.” diye konuştu.
Başkan Büyükerşen “Herhangi bir siyasi tartışma ortamı yaratmak için söylemiyorum ama sizlerin bilmenizde fayda olduğunu düşündüğüm bir bilgiyi aktarmak istiyorum” diyerek sözlerine devam eden Büyükerşen, “Şehir Hastanesi’ne gidecek tramvay hattının yapımında geç kaldığımız yönünde bazı eleştiriler var. Bu gecikmenin, Büyükşehir Belediyesi olarak bizden değil, yapımına başlamamız için Tramvay Projesine onay vermesi gereken Ulaştırma Bakanlığı’ndan kaynaklandığını bilmenizi istiyorum. Yani bu gecikmenin sorumlusu Büyükşehir Belediyesi değildir. Şehir Hastanesi’nin açılışının önümüzdeki günlerde yapılacak olmasına karşın, bir süre daha hasta kabulü yapamayacağı düşünüldüğünde, bu durumun çok önemli bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Biliyorsunuz ben, öyle hayali bilgisayar resimleriyle, hayali projeler açıklamayı, vaat etmeyi sevmiyorum.
Hazırladığım proje her açıdan tamamlanmadıkça yani, hem proje aşaması, hem de finansmanı sağlayacak kredi ve kaynaklar kesinleşene kadar açıklamıyorum. O nedenle, sizin de kulağınıza geliyordur, bazı kesimlerce “Hoca’nın yapacak projesi kalmadı” türünden şeyler söyleniyor, yazılıp çiziliyor. Bunların beni yıpratmaya yönelik çabalar olduğunu eminim sizler görüyorsunuz. Oysa yapacak daha çok projemiz var dün çöplerden elektrik enerjisi üretecek ve 55 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan büyük enerji üretim tesisimizi hizmete açtık. Bugünse yeni tramvay hattımızın temelini atıyoruz. Bütün bu büyük yatırımlarımız bunlarla da sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki dönemde daha birçok projemizi Eskişehir’e kazandırmış, sizlerin hizmetine sunmuş olacağız.
Benim Eskişehir için bir şeyler yapıp yapmadığıma onlar değil, sizler karar vereceksiniz. O nedenle bu söylenenler, yazılıp çizilenler benim çok da umurumda değil. Benim için önemli olan Eskişehirli hemşehrilerimin yani sizlerin ne düşündüğünüz, ne söylediğiniz. Ben onlara değil, sizin düşüncelerinize, söylediklerinize kulak veriyorum, önemsiyorum.
Eğer sizler de benim söylediklerime kulak verir, benim söylediklerime inanırsanız memnun olurum” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi