İKTİDAR DİRENİYOR

Videoyu Aç İKTİDAR DİRENİYOR
A
a

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni (TMMOB) ziyaret etti. Alpu’ya kurulması planlanan kömürlü termik santrale izin vermeyeceklerini belirten Başkan Kurt, “Sizler yani uzmanlar, akademisyenler karşı çıkıyorsunuz ama iktidar direniyor” dedi.

TMMOB’a bağlı odaların Şube Başkanları ve Temsilcileri ile bir araya gelen Başkan Kurt, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’nu (İKK) ile yerel seçimlerden güncel siyasete birçok konuda sohbet etti. Odunpazarı Belediyesi’nde son 5 yılda yaptıkları çalışmaları da anlatan Başkan Kurt, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve meslek örgütleri ile kurulan ilişkileri önemsediklerini kaydetti.

TASARRUF YAPTIK
Odunpazarı Belediyesi’nde kamu kaynaklarını doğru ve etkili kullanarak milyonlarca lira tasarruf ettiklerini dile getiren Başkan Kurt, vatandaşın vergileri ile sağlanan kaynağın daha çok hizmete dönüşmesi için gayret ettiklerini belirtti. Odunpazarı’nın aracı ve taşeronlarla yaptığı birçok hizmeti kendi kaynaklarıyla elde eder hale geldiğini söyleyen Başkan Kurt, bu sayede 5 yıllık görev süreci boyunca aynı hizmetleri milyonlarca lira daha ucuza başardıklarını vurguladı. Göreve geldiklerinde belediyenin tüm araçlarının kiralama yöntemiyle elde edildiğini anlatan Başkan Kurt, kiralama yöntemini kaldırarak 170 araçlık dev bir filo kurduklarını söyledi. “Tasarrufla kendi otobüsümüzü aldık ve sadece akaryakıt maliyeti ile bu işi en fazla 20 TL’ye mal etmeye başladık” diyen Başkan Kazım Kurt, Bu sayede vatandaşlarımıza daha çok hizmet üretiyor, kaynaklarımızı daha doğru kullanarak önemli işlere imza atıyoruz” dedi. Yeni dönemde Türkiye’ye örnek gösterilen bütün yatırımları hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Kurt, akıllı şehir uygulamalarını örnek gösterdi. Odunpazarı Belediyesi’nin akıllı şehir uygulamalarına başladığını anlatan Başkan Kurt, “Elektrik Mühendisleri Odası ile biz bunu yaptık. Çevre Parkı yaptık, orada elektrik üretiyoruz. Bunları öyle büyük paralara da yapmadık. Gelecek dönemde de benzer uygulamalara devam edeceğiz” diye konuştu.

İZİN VERMEYECEĞİZ
Alpu Ovası’na yapılmak istenen kömürlü termik santrale izin vermeyeceklerini belirten Başkan Kurt, “Fabrikaları, devlete ait işletmeleri özelleştirdiler. Şeker Fabrikalarının durumu ortada, tek tek özelleştiriliyor. Devlet kağıt üretemiyor, neden bin bir emekle kurulan ilk yerlim kağıt fabrikası olan SEKA özelleştirildi. İthal edildiği içinde kur yükselince kağıt da yükseliyor. Gazeteler bir dönem kağıt bulamadı, bu sıkıntı hala devam ediyor. Tarımı, hayvancılığı yok ettiler. Türkiye kırmızı et ithal eden bir duruma geldi. Bu etler sağlıklı olmadığı gibi, ucuz da değil. Arpa, buğday, mısır ithal ediyoruz. GDO’lu değimiz sağlıklı olmayan tahıllar soframıza giriyor. Tüm bunlara rağmen bir de Türkiye’nin buğday ambarı dediğimiz Alpu Ovası’a, o verimli topraklar üzerine dünyanın sağlıklı olmadığı için uygulamaktan vazgeçtiği sistemi, kömürlü termik santrali kurmak istiyorsunuz. Bu santral ile hava, torak, su kirlenecek. Sizler yani uzmanlar, akademisyenler karşı çıkıyorsunuz ama iktidar direniyor. Üstelik bu santral ile beyaz altın denilen dünyanın başka hiçbir yerinde bu kalitede çıkarılamayan bir maden, lületaşı da yok olacak. Eskişehir halkı buna izin vermeyecek, ben inanıyorum. Eskişehir’in yok olmasına izin vermeyeceğiz. Bunu hep birlikte engelleyeceğiz” dedi.     
Ziyaretinden dolayı Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür eden TMMOB İKK Sekreteri Neşet Aykanat, “Sizinle uyumlu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Seçim çalışmalarında başarılar diliyoruz” diye konuştu. HM
 
1000
icon
erhan 18 Ocak 2019 14:18

Direnmeyi sizden öğrendik

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi