İŞ BİRLİĞİ FIRSATI

Videoyu Aç İŞ BİRLİĞİ FIRSATI
A
a

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenter Asamblesi Türk Heyeti Başkanı ve AK Parti Milletvekili Nabi Avcı, Avusturya’nın başkenti Viyana’da İpek Yolu güzergahında yer alan 24 ülke temsilcileriyle İpek Yolu Destek Grubu toplantısına katıldı. Avcı, İpek Yolu’nun medeniyetler arası iş birliği fırsatı sunduğunu söyledi.

Toplantıya katılan Avusturya hükümeti yetkilileri, Avusturya ile Slovakya arasında inşa edilmesi planlanan yeni demir yolu hattının İpek Yolu ile ilişkisi üzerine bir sunum gerçekleştirdi.
KÜLTÜREL KATKI
Müzakerelerde söz alan Nabi Avcı, bu tür projelerin teknik, ekonomik, ticari ve mali yönleri kadar kültürel boyutlarını ve amaçlarını da iyi değerlendirmek gerektiğini vurguladı. İpek Yolu’nun hem tarihsel hem de kültürler arası ilişkilerin aracı olması bakımından çok önemli olduğunu belirten Avcı, “İpek Yolu sadece ticarete, sadece ekonomiye değil aynı zamanda kültürler arası ilişkilere de büyük katkıda bulunuyor. Bundan sonra da böyle olmalıdır. Bu konuda yapılacak projelerde bu kültürel boyutun mutlaka dikkate alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
REVİZE EDİLSİN
Avrupa’da yükselen bazı ırkçı ve yabancı düşmanı radikal akımların tehlikesine dikkati çeken Avcı, şunları kaydetti: “İpek Yolu aynı zamanda medeniyetler arasında iş birliği ve anlayış birliği bakımından çok önemli bir fırsat. Bu nedenle, her türlü ırkçı ve yabancı düşmanı yaklaşımların bertaraf edilmesi için bu tür toplantılara mutlaka kültür adamlarının ve eğitimcilerin de dahil edilmesi gerekiyor. Bu tür projelerin mutlaka konunun kültürel boyutlarını da içerecek şekilde revize edilmesi gerekir.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi