Kaderlerine terk edildiler

Okunma: 266
Videoyu Aç Kaderlerine  terk edildiler
A
a

Utku Çakırözer Sarıcakaya ilçesinde çiftçilerle bir araya gelerek, sıkıntı ve talepleri dinledi. Çakırözer, “Üretici alın terinin karşılığını alamıyor. Kendi kederine terk edilmiş, ürünler tarlada kalıyor. Çiftçimizin sesine kulak verin” dedi.

Çiftçilerle birlikte hükümete çağrıda bulunan CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Ülke genelinde taze soğan, roka, yeşil sebze üretiminde önde gelen bölgelerimizden biri olan Sarıcakaya’da üreticinin hali perişan durumda. Üretici alın terinin karşılığını alamıyor. Kendi kederine terk edilmiş, ürünler tarlada kalıyor. Çiftçimizin sesine kulak verin” dedi.
Çakırözer hafta sonu gerçekleştirdiği ilçe ziyaretleri kapsamında Sarıcakaya’da taze soğan, roka ve diğer yeşil sebze üreticilerini tarlada ziyaret ederek sıkıntı ve taleplerini dinledi. Çakırözer’e Seyitgazi İlçe Başkanı Hüseyin Çoban ve ilçe yöneticileri de eşlik etti. Girdi fiyatlarının yüksek olmasından dert yanan çiftçiler, emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirerek, “Bizler burada onca zorluğa rağmen ekiyoruz, üretiyoruz ama kazanamıyoruz. Zararına üretim yapıyoruz” dedi.
HÜKÜMETİN YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI
Türkiye’de Sarıcakaya’nın taze soğan, roka üretiminde önde gelen bölgelerden biri olduğuna dikkat çeken Çakırözer, “Sarıcakaya taze soğan üretiminde, roka üretiminde başı çeken bölgelerimizden biri. Ülke üretim yapamazken, borç batağındaki çiftçilerimiz bin bir zorluk içinde üretmeye çalışıyor. Çiftçilerimiz üretiyor ama alın terinin karşılığını alamıyor. Bakın soğanın bir kilosu tarladan hale 1 liraya, 1,5 liraya gidiyor. Nakli düştüğünde üreticiye kalan 70, 80 kuruş. Aynı soğanın evlerimize girişi 2, 2,5 lira. Üretici bu parayla gübresini mi alacak, mazotunu mu alacak yoksa evini mi geçindirecek. Bunların hepsi hükümetin yanlış tarım politikalarından kaynaklı” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi