MUHTEŞEM ANMA

Okunma: 371
Videoyu Aç MUHTEŞEM ANMA
A
a

Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Şef Rengim Gökmen yönetiminde dünyaca ünlü piyanist İdil Biret’e eşlik ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu’nun seslendirdiği Biz Atatürk Gençleriyiz ve 10. Yıl Marşı ile Eskişehirliler Ulu Önder’i şükran, gurur ve özlemle andılar.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 79’uncu yılında Senfoni Orkestrası eşliğinde 5 kıtada ülkemizi temsil eden piyanist İdil Biret konseri ile anıldı.
Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’ndeki Atatürk’ü Anma Konserini, Vali Vekili Cafer Yıldız, Muharip Hava Kuvvet Komutan Yardımcısı ve Birleşik Hava Harekat Merkezleri Komutanı Korgeneral Mehmet Özlü, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri Gaye Usluer ve Cemal Okan Yüksel de izledi. Konserin ilk bölümünde Şef Rengin Gökmen yönetimindeki Senfoni Orkestrası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu ile ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın bitiremeden yaşamını yitirdiği‘Regium re minor KV 626’ adlı eserini seslendirdiler. Eskişehirli klasik müzik severler sanatçıları dakikalarca alkışladılar.
Konserin ikinci bölümünde müzik eleştirmenlerinin İdil Biret, Senfoni Orkestrası ile Ludwig van Beethoven’ın ‘Korolu Fantezi Op.80 Do Majör adlı eserini seslendirdi. Güçlü tekniği ve müzikalitesiyle 76 yaşındaki harika çocuk, anıtsal piyanist İdil Biret, izleyenleri yine kendine hayran bıraktı.
Ayakta dakikalarca alkışlanan sanatçıyı kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, İdil Biret’e Teşekkür Plaketi verdi. Büyükerşen, “Onlar, Mustafa Kemal’in silahsız askerleridir” dedi.
Konserin final bölümünde ise, Senfoni Orkestrası ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu Muammer Sun’un ‘Bozkırın Sesi’ ve ‘Biz Atatürk Gençleriyiz’ adlı eseri ile izleyicilerin coşkuyla eşlik ettiği ’10. Yıl Marşı’nı seslendirdiler. Salonun merdiven boşluklarını bile dolduran Atatürk Sevdalıları, Ulu Önderin gösterdiği hedeflere doğru gitmenin mutluluğunu coşkuyla yaşadı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi