ÖRNEK UYGULAMA

Videoyu Aç ÖRNEK UYGULAMA
A
a

Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında Türkiye’de bir ilke daha imza atarak başladığı ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ uygulaması kadınlar tarafından büyük takdir topluyor. Uygulama sayesinde kadınlar belirli saatlerde durak beklemeksizin istedikleri yerde otobüslerden inebiliyor. 

Büyükşehir Belediyesi, ülke genelinde meydana gelen taciz ve tecavüz olaylarına karşı Türkiye’de bir ilke daha imza atarak başlattığı ‘Ulaşımda Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’ uygulamasına devam ediyor.
OLUMLU GERİ DÖNÜŞ
2016 yılında 3 hatta pilot uygulama olarak başlayan, 2017 yılında ise tüm hatlarda geçerli olan bu projede kadın yolcular 22.00 ve 24.00 saatleri arasında otobüslerde durak beklemeksizin istedikleri yerde inebiliyor. Uygulamaya 2016 yılında başladıklarını hatırlatan belediye yetkilileri, uygulama ile ilgili olarak çok olumlu dönüşler aldıklarını belirtti. Uygulamanın ilk kez Eskişehir’de hayata geçtiğini belirten yetkililer, daha sonra İstanbul, İzmir gibi kentlerin de bu uygulamaya geçtiğini hatırlattı.
PROJE GELİŞTİRELİM
Başkan Büyükerşen kadınlara her alanda pozitif ayrımcılık uygulamaya devam edeceklerinin altını çizerek “Ülkemizde geçtiğimiz günlerde asla duymak ve görmek istemeyeceğimiz bir vahşet yaşandı. Emine Bulut ve kızı için artık söylenecek sözlerin hiçbir anlamı yok. İsyan etmek, tepki göstermek artık bu olayların önüne geçmemize yetmiyor. Devletin ilgili kurumları kadın cinayetlerini önlemek için radikal kararlar almalı ve bunları derhal uygulamaya koymalı. Bizler de yerel yönetimler olarak kadınlara pozitif ayrımcılık tanıyacağımız uygulamalar ve projeler geliştirmeliyiz. Eskişehir’de bunu Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezimiz ve Eşitlik Birimimizin çalışmaları ile yapmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra 2016 yılında Ulaştırma Daire Başkanlığımızın Eşitlik Birimi ile ortaklaşa hayata geçirdiği uygulama sayesinde kadınlar saat 22.00 sonrası otobüslerden durak beklemeksizin istedikleri yerde inebiliyorlar. Bu uygulamanın diğer kentlerimizde de yavaş yavaş uygulanıyor olması bizleri son derece sevindiriyor” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi