PORSUK KURURSA ESKİŞEHİR KURUR

Videoyu Aç PORSUK KURURSA ESKİŞEHİR KURUR
A
a

Porsuk Çayı’nın kaynağı olan Murat Dağı’na yapılması planlanan siyanürle maden arama çalışmaları için ÇED olumlu kararı verildi. Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz vatandaşlar, “Porsuk Çayı kurudu mu Eskişehir kurur. Suyumuzu korumalıyız” dedi.


MEHMET TÜRKMEN: “Biz buna şiddetle karşıyız. İstemiyoruz. Böyle bir şey yapılmasın. Bizim tabiatımızı, yeşilliğimizi bozmasınlar. Benim ricam bu. Porsuk Çayı kurudu mu Eskişehir kurur. Ben de köylüyüm. Arazimizi Porsuk’tan suluyoruz. Biz o sudan yararlanıyoruz. O kuruduktan sonra Eskişehir’i ateşe verin yakın yani.”
AYSEL ÜNLÜER: “Doğaya herhangi bir şekilde insanlar saygı duymuyor. Türkiye’nin her yerinde böyle yapılıyor. Gelecek nesilleri düşündüğünüz zaman da bize emanet edilen bir şeye ihanet etmek gibi oluyor. Çok yazık ediliyor. Oysa bizler vatanımıza sahip çıkmak için suyumuzu, doğamızı, ağaçlarımızı korumalıyız.”
ALİ ZÜMRÜT: Porsuk Eskişehir’imizin gözbebeği. Porsuk’un korunması için gerekli önlemlerin alınması lazım. Porsuk eskiden Eskişehir’in ortasından geçiyordu. Şimdi kıyısından geçiyor neredeyse. Bu bile Eskişehir’i rahatlatan bir durum değil. Porsuk’un azalması, kaybolması iyi bir izlenimim oluşturmaz. Eskişehir için iyi olmaz.”
AHMET YILDIZ: Maden aranırsa Porsuk zarar görür tabi. Siyanür varsa mutlaka zarar görür. Ortam belli zaten. Tarım da zarar görür. İnsanlar da zarar görür. Zehir akar. Porsuk kuruyabilir. Kaynağı orada çünkü. Eskişehir’in bu halinin devam etmesi için hepimiz öncelikle doğamıza, havamıza dikkat etmeliyiz.”
ORHAN ATMACA: Maden aranabilir. Türkiye’de birçok yerde maden var. Ama çevreye zarar vermeden, gerekli kontroller, önlemler anlaşmalar sözleşmeler yapılarak maden aranmalı. Bunlar yapıldığı sürece sıkıntı yok. Maden aranabilir ama ormanlara, doğaya zarar vermeden yapılmalı. Doğa aynı şekilde kalmalı.”
ŞAFAK MADEN: Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Eskişehir’de, çevresinde madenler var. Bunların çıkartılması lazım elbet ama devletin de Porsuk’u koruması gerekiyor. İkisi de önemli. Maden de suyumuz da. Devletimizin çıkarları da önemli. Devlet isterse suni akarsular yapabilir. Devletimiz de kazansın Porsuk da zarar görmesin.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon
porsuk kurur mu ? 22 Ağustos 2019 22:02

ŞAFAK MADEN; Suni akarsular yapılabilir, dedi . Elli yıldır konunun içindeyim. Akarsuyun sunisi nasıl oluyor, ilk defa duydum. Anlayacağımız dilden anlatsa da, cehaletimizi gidermiş olsak aydınlansak. Fena mı olur ? ORHAN ATMACA; Maden aransın ama doğaya zarar vermesin,diyor. Dünyada ,yer üstünde maden arama ve işletmesi için doğayı tahrip etmeyen ve zarar vermeyen ne bir ülke, ne de bir teknoloji vardır. Yer altı maden işletmeleri doğaya pek zarar vermez. kömür, petrol gibi. ALİ ZÜMRÜT; Porsuk eskiden şehrin ortasından geçiyordu şimdi kıyısından geçiyor,dedi.Yanlış konuştu düzelteyim bari. Porsuk çağlar boyu,dünyanın var oluşundan beri akıyor. Eskişehir yoktu. Şehir odunpazarı sırtlarında kurulduğunda porsuk tee uzaklarda kıyısından akıyordu. Porsuk şimdi şehrin ortasından akıyor. MEHMET TÜRKMEN; Eskişehiri ateşe verin yakın yani,diyor. Niye ateşe verelim ? Bak suda olmayacak. nasıl söndürürüz. Sen ben bütün insanlar doğa tüm canlıları yanar. Ne günahları var ? Kolayı var zoru seçme.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi