RENKLİ NEVRUZ

Videoyu Aç RENKLİ NEVRUZ
A
a

Eskişehir Afgan Öğrenciler Birliği, Anadolu Üniversitesi, Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜDAM) tarafından düzenlenen Nevruz Bayramı etkinliğine Afgan öğrenciler renk kattı.

Eskişehir Afgan Öğrenciler Birliği öncülüğünde Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Nevruz Bayramı etkinliğine Afganistanlı öğrenciler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Afganistan kültürünü tanıtmak adına öğrencilerin yerel kıyafetleri ile katıldığı programda Afganistanlı şarkıcılar da yer aldı. Rengarenk kıyafetler ile dans gösterisi yapan öğrenciler, izleyenlerden tam not aldı.
KARDEŞ MİLLETLER
Programa konuk olan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Topal, Türkiye ve Afganistan arasında kardeşlik ilişkisinin yeni olmadığını ve tarih boyunca bu iki milletin birbirine kardeşçe davrandıklarını ifade ederek, “Nevruz Türk kültüründe 12 hayvanlı takvime baktığımız zaman Türklerin mebde istekleriyle yani Türk tarihinin başlangıcı ile adeta eşit derecede bir adesedir. Türk tarihinin başlangıcından itibaren kutlanan bir adesedir Nevruz” diye konuştu.
SEVGİ KAYNAĞI
Eskişehir Afgan Birliği Başkanı Ahmed Suhail ise, Nevruz’un taşıdığı mesajlara değinerek, “Nevruz’un kökeninden ve nasıl kutladıklarında daha çok bir tabiat, bir doğa bayramı olarak kin ve nefret sebebi değil, insanların birbirlerine barış ve sevgi kaynağı olarak bütün canlı dirilişin başladığı, doğanın uyanmaya başladığı bir gün olarak algılanmasıdır” dedi. Programa Afganistan Reshad Üniversitesi Rektörü Abdul Rashid Resad, Göç İdare İl Müdürü Gökhan Akyıldız ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi