Sayılı alıyoruz

Videoyu Aç Sayılı alıyoruz
A
a

Kırmızıtoprak Mahallesine kurulan halk pazarında vatandaşlara pazar fiyatlarını ve yaklaşan yerel seçimleri sorduk. Fiyatların pahalılığından dert yanan vatandaşlar, “Her şeyi sayılı alıyoruz” dedi.

Faik Çakmak (64): “Çok pahalı her şey. Eskiye göre iki kat fazla paraya pazar arabasını doldurabiliyorum. Ispanak 2 liraydı, şu anda 5-6 lira. Bunların sebebi dışarıya bağlı olduk. Üretim yok, tohum yok, tarım yok. Ben seçimden sonra fiyatların daha da artacağını düşünüyorum. Başkanlardan da dürüstlük, ilgi bekliyoruz.”

Ekrem Akar (53): “Pazar çok pahalı, yaklaşılabilecek gibi değil yani. Yarım kat artmış yeşillik. Yanına varılmıyor. Önceden 50 liraya dolarken pazar çantası, şimdi 100 liraya doluyor. Her hafta 100 lira gidiyor pazara. Asgari ücret alana zor. Sayılı alıyoruz. Seçimden sonra zamlar daha da fırlar. Seçim var diye yerinde sayıyor gibi.”

Sevim Yıldırım (56): “Çok pahalı pazar. Uzun zamandır böyle. Sofrada yeşillik göremiyoruz. Et tavuk yiyemiyoruz. Zeytin almaya gittim ama alamadan döndüm. Kalpten ameliyat oldum. Doktor, ‘Eti bol ye’ dedi. Yiyemiyorum, alamıyorum. İnşallah bu durum düzelir. Allah büyüktür. Hizmet bekliyoruz seçilecek başkanlardan.”

Mesut Kırca (48): “Milletin alım gücü düştü. Hep yarımşar kilo alıyorlar. İçler acısı hali var milletin. İşlerimiz de etkilendi. Geçen sene ki yıllara göre yüzde 60 azalma var satışlarda. Asgari ücret alan milletin maaşı eridi gitti, kış zamanı faturalar da kabarık. Ben Tepebaşı bölgesinde oturuyorum. Tepebaşı’nın başkanı değil abisi gibi başkanımız.”

Mert Mertkan (59): “Geçen haftaya oranla yüzde 20 düşmüş. Son iki haftadır daha da pahalıydı. İki lira yeşilliğin tanesi. Vatandaşa Allah kolaylık versin. Umarım düzelir. Eskişehir’i bir bütün olarak düşünmek lazım. İlçe ve köylere biraz daha eğilmeli seçilecek başkanlarımız. Yılmaz Büyükerşen’in yine alacağını düşünüyorum.”

Muhsin Özbaş (64): “Fiyatlar yüksek. Haneyi olumsuz etkiliyor. Ben emekliyim. Benim maaşıma yüzde 10 zam yapıldı ama hiçbir ürüne yüzde 25’in altında zam yok. Yüzde 40-50 hatta. Seçimden sonra ekonominin daha da kötü olacağını düşünüyorum. Seçime yansımasın diye üstü kapatılıyor. Üretim olmadığı için böyle.”

Serpil Altan Öztürk (50): “Her şey altın fiyatında oldu. Düşünün bunun eti var, sebzesi var, yağı var. Ne kadara mal edeceksiniz bunları da insanların önüne yemek koyacaksınız. Bu fiyatlar satıcı için de alıcı için de çok zor. Tek maaşla geçinen insanlar nasıl geçiniyor? Pazar dağılınca akşam insanlar yerlere dökülenleri toplamaya geliyor.”

Feyza Karaoğlu (48): “Pahalı ama geçen hafta daha pahalıydı. Ama bu düşüş rahatlamadı. Marul 3.5-4 lira. Bence iyi değil. Yine pahalılık var. İnsanlar bakıp geçiyor. Beklentimiz sadece herkesin görevini tam olarak yapsa yeterli. Fazla bir beklentim yok. Çok büyük bir değişim olacağını düşünmüyorum. Yine böyle kaldır gibi.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi