23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

SORKUN’UN HİKAYESİ

Videoyu Aç SORKUN’UN HİKAYESİ
A
a

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren AB Bilgi Merkezi, 2018 Avrupa Kültürel Miras yılı kapsamında, Sorkun Çömleği kitabı yayınladı.

Sorkun kitabının tanıtımı ve fotoğraf sergisinin açılışı ETO Meclis Salonu ve ETOSANAT Galerisi’nde gerçekleşti. Kitap tanıtımı ve sergi açılışına ETO Başkanı Metin Güler, AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı ve İletişim Bölümü Başkanı Marie-Madeleine Kanellopoulou katıldı.

GELENEKSEL SANAT
Açılışta konuşan ETO Başkanı Güler, “Sorkun Çömleği, Eskişehir için geleneksel sanat özelliğine sahiptir. Bin bir zahmetle bizlere ulaşan bu el emeği eserler, Eskişehir’in pişmiş toprak kültürünü ve geleneğini yansıtıyor. Sorkun Çömleği’nin daha geniş kitlelere ulaştırılması bakımından bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz kitabımızın ve sergimizin önemli bir referans kaynağı olacaktır” dedi.

NESİLDEN NESİLE
AB Türkiye Delegasyonu İletişim Bölümü Başkanı Müsteşar Marie-Madeleine Kanellopoulou ise kültürel mirasımızın sadece bize ait olmadığını, aynı zamanda gelecek nesillerimize de ilgilendirdiğini dile getirdi. Sorkun kitabının ve sergisinin önemli bir kaynak olduğunu belirten Kanellopoulou, kitap ve serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

HAYAT VERDİLER
Konuşmalardan sonra söyleşi kısmında ise kitabın metin yazarlığını yapan Prof. Ayşegül Özen, Sorkun çömleğinin önemini anlattı. Kitabın ve sergideki fotoğrafların çekimini üstlenen Kadir İstifçi, Haadi Musavi ve Evren Yılmaz ise çalışmaların yaklaşık 10 ay sürdüğünü, çekimlerin ise 5 ay içinde tamamlanabildiğini kaydetti. Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergi sırasında Sorkunlu kadınlar çömlek yaptılar. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi