TEK UMUDU YENİ NAKİL

Videoyu Aç TEK UMUDU YENİ NAKİL
A
a

36 yaşındaki Pınar Kadanalı, 20 yıldır mücadele ettiği böbrek yetmezliği hastalığında önce babasından, daha sonra annesinden aldığı böbrekler iflas edince yeni bir nakil için umutla beklemeye başladı.


Henüz 16 yaşındayken başlayan hastalığını öğrendikten sonra babasından aldığı böbrekle 12 yıl yaşamını sürdüren Kadanalı’ya, hastalığının yeniden nüksetmesi nedeniyle annesinin böbreği nakledildi. Yaklaşık 4 yıl annesinin böbreğiyle hayata tutunmaya çalışan Kadanalı, bu organın da 2013’te iflas etmesiyle tekrar diyaliz tedavisi görmeye başladı. Pınar Kadanalı, haftada 3 kez diyaliz tedavisi gördüğünü ve sosyal hayatının tamamen bittiğini söyledi.
SİSTEM KURULSUN
Kadanalı, vücudunun alerjik reaksiyon göstermesi nedeniyle kadavra naklinin doktorlar tarafından uygun bulunmadığını dile getirerek, “Babam hiç düşünmeden böbreğini verdi. 12 yıl boyunca babamın böbreğiyle yaşadım. Daha sonra o böbrek iflas edince annem böbreğinin birini verdi. Yeni bir nakil arıyoruz” dedi. Pınar Kadanalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eşim de diyalize gidip geliyorum diye benden ayrıldı. Akrabalarımız zaten uzaklaştı. Annemden aldığım böbreğin nakli sonrasında yoğun bakım sürecinde gözlerimde görme engeli de başladı. Yüzde 99 ağır engelli raporum var. Gözlerimin ameliyat edilmesi gerekiyor fakat ameliyat ücretli. Babam gırtlak kanseri oldu. Benim gibi hastaların sesi olmak için devletimizden böbrek bankası adı altında bir sistem kurulmasını istiyorum.”
DUYARLI OLUN
Çaresiz kaldıklarını dile getiren Annesi Fatma Kadanalı (63) “Beyin ölümü gerçekleşen insanların yakınlarına seslenmek istiyorum; bu tarz durumlarda lütfen organ bağışına destek olun. Duyarlı olunmalı. Sesimiz duyulsun istiyoruz” diye konuştu. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi